Home - / - Genel - / - Meni (Döl) Hastalıkları

Meni (Döl) Hastalıkları

MENİ (DÖL) HASTALIKLARI
Op. Dr. Mehmet Ali Hatay

Normal Meni (Döl):
Normalde meni (döl) boza kıvamında, homojen (aynı oranda, katışıksız), kirli sarı renktedir. Bazen meni (döl) içerisinde katı toparlak halinde maddeler görülebilir. Katı meninin sebebi seyrek cinsel aktivite olabilir. Cinsel ilişki veya mastürbasyona uzun süre ara verilirse bu katı maddeler meydana gelebilir. Meninin, meni (döl) kesesinde veya meni (döl) kanallarında çok beklemesi sonucunda meni (döl) bir nevi kısmi olarak donar ve topaklaşmaya neden olur. Bu bir hastalık veya hastalık belirtisi değildir. Çaresi de düzenli boşalmalardır. Cinsel faaliyete hazır hale gelmek veya mastürbasyonu boşlamadan yarım bırakmakta aynı durumun meydana gelmesinde rol oynar. Çok defa kasık ve testis ağrıları ile beraber olur.
Meni rengi daha koyu, yeşilimsiye çalıyorsa iltihap ve belsoğukluğu düşünülür. Saydam salya şeklinde olursa prostat veya meni yolları iltihabı olma ihtimaline karşı bir prostat muayenesi iyi olur. Teşhis için prostat ultrasonu ve meni muayenesi, kültürü yapılır.

Meni Mezi Ayrımı:
Meni beyaz, kirli sarı, yoğun, kalın, fışkırarak ve şehvetle gelir. Sonra kişide enerji kaybına bağlı olarak halsizlik yorgunluk, durgunluk yapar. Kokusu hamur kokusuna benzer.
Mezi saydam, yapışkan, nezle akıntısı gibidir. Cinsel içerikleri düşünme veya seyretme ile fışkırmadan kendiliğinden olan bir akıntıdır.
En büyük farkı şekilleri ve şehvetle gelip gelmediğidir. Özet olarak şöyle diyelim Gelen akıntı eğer ki bir yerde tabaka oluşturuyorsa bu menidir, eğer tabaka oluşturmaz ise mezidir.

Meninin (dölün) fışkırmaması, az gelmesi geri kaçması veya gelmemesi nedenleri;
Meni ile spermi karıştırmamak lazımdır. Sperm testisin üretmiş olduğu döllenmeyi sağlayan mikroskobik hücredir. Menini içinde bulunur. Meni koyu sıvıdır. Meniye sperma da denir. Meniyi meydana getiren organlar meni kesesi, prostat dokusu ve penis kanalı içindeki bezlerdir. İçinde hareket eden sperm hücreleri bulunur.
1-Prostat veya tansiyon için kullanılan bazı ilaçlar meninin geriye kaçmasına neden olur. Yani meni mesaneye kaçar daha sonra idrar ile dışarı atılır.
2- Prostat ve prostat kanserleri ameliyatlarından sonra, mesane boynu yüksekliği veya mesane boynu darlığı ve bu hastalıklar sonucu yapılan hastalıklardan dolayı meni mesaneye kaçar. Çünkü meni kanalının anatomisi bozulmuştur. Normalde kanala dökülmesi gereken meni mesaneye dökülür.
3- Prostat meni kanalı bölgesinin iltihabı durumunda ve sinir ve kaslarının çalışmaması.
4- Taş veya kireçlenme gibi kanal tıkanıklık sebepleri.
5- Meni kesesi ve kanalının dıştan baskısı sonucu kanalın meniyi atamaması.
6- Aşırı stres, heyecan kafa ve beden yorgunluğu durumu gibi psikolojik sebepler.
7- Meni çok az geliyorsa içindeki sperm hücresi de az olabilir. Testis sperm hücresini üretmiyorsa meni içinde sperm hücresi ya yoktur veya çok azdır.
Tedavinin yapılması için sebeplerin araştırılması ve teşhis konulması önemlidir. Çünkü sebep değişik olduğu içinde tedavide değişiktir. Teşhis için, sperm sayımı ve kültürü, ultrason ve meni kanalı filmi çekilir. Psikolojik bir sebep düşünülürse bir psikiyatri uzmanından yardım alınılır.

Masturbasyon veya cinsel ilişkide akacak olan meninin tutulması akması engellemek:
Cinsel dürtülerden, cinsel ilişkilerden, rüyalanmadan veya masturbasyondan sonra boşalma engellenirse meni, meni kanalında kalır ve meni kanalına baskı yaparak kasık ve testis ağrısına neden olur. Testis ve kasık ağrılarının en sık nedeni budur. Meninin ve idrarın kanlı gelmesine neden olur. Penisten da kan gelebilir. Bu nedenle ilişkide veya masturbasyonda tam boşalmayı sağlanmalıdır. Bunun için manüel boşalma yapılmalı ve meni kanalları boşaltılmalıdır. İlişkide tam boşalma sağlanmalıdır. Bu şekilde devam edilirse ileride sıkıntıya neden olabilir. Meni tam gelmez ve ağrılı boşalmalara neden olur.

Meninin kanlı gelmesi:
Sık ve zorlayıcı mastürbasyonlardan veya cinsel faaliyetlerden sonra meni pembe, kırmızı, kahverengi veya siyah olabilir. Kırmızı rengi veren kandır. Bunun sebebi prostat ve meni yollarındaki kılcal bir damarın çatlamasıdır. Üşütme, çok ayakta durmakta, ağır spor yapmak meniden kan gelmesine neden olabilir.
Böyle bir durumda mastürbasyona ara verilmesi şikâyetin geçmesine neden olur. Aynı şekilde prostat iltihaplarından da meniden kan gelebilir. Bu durumda bir prostat muayenesi olmakta fayda var. Teşhis için prostat ultrasonu, meni kültürü çok defa yeterli gelir.
Yaşlılarda menideki kanın sebebi prostat kanser olma ihtimalinden dolayı önemlidir. Bu durumda kanser araştırması yapmak lazımdır.

01 – Penis Boyu Neden Önemlidir?
02 – Genelev Gerçeği
03 – Varikosel ve Tedavisi
04 – Masturbasyon Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz.
05 – Erken Boşalma ve Tedavisi
06 – Sertleşme Sorunu ve Tedavisi
07 – Prostat İltihabı ve Tedavisi
08 – Porno ve Zararları
09Masturbasyon Perhizi Nedir? Nasıl Yapılır? Dr. Ali Hatay Perhiz Metodu.
10 – Böbrek ve Oruç
11 – Tıbbi ve Dini açıdan Sünnet olmak kitabın PDF Formatı
12 – İdrar Damlaması Ve İstibra
13 – Gerdek Gecesi
14 – Sünnet

 

About Dr. Ali Hatay

Doktor Mehmet Ali Hatay, Hatay'ın Altınözü ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu 3. sınıfa kadar aynı yerde okudu. 1963 Mersin Gazipaşa ilkokulundan mezun oldu. 1964 Mersin Atatürk Orta okuluna başladı ve 1968 Mersin Atatürk Ortaokulundan mezun oldu.. https://www.dralihatay.com/ozgecmis.html
Göster
Gizle