Anasayfa - / - Makaleler - / - Böbrek Taşları Nedenleri ve Yapıları

Böbrek Taşları Nedenleri ve Yapıları

Böbrek Taşları Nedenleri ve Yapıları – Hayati öneme sahip olan bu kıymetli organımızın iç havuzcuk denilen kısımlarında, bazı etkenlerden dolayı KUM ve TAŞ oluşabilir. Bu konuda biraz bilgi edinen kişi, mevcut taşın büyümesi durdurabilir, eritilmesi ve atılması sağlanabilir, yeniden taş oluşması önlenebilir. Böbrekleri taş ve kum yapanların, bilmeleri gereken hususlar aşağıda izah edilmiştir. 
 

TAŞIN OLUŞMASININ NEDENLERİ: 

Böbreklerin taş yapmasının nedeni aşağıda izah edildiği gibi çeşitli nedenlerle bünyede bazı eksikliklerin doğması, taşların oluşmasına neden olmaktadır. Bu eksiklikler giderilince bünye normalleşir ve taş yapmaz olur.

Çeşitli tip taşların oluş nedenleri başka başkadır.Bazı genel ve özel nedenler vardır. Herkes bu genel ve özel nedenleri bilmeli, böylece çok acı veren böbrek taşını önlemelidir.

Az su içilmesi: Normal olarak yaz, kış orta yaşlı bir kimse, günde 1,5 – 2,5 litre su içmelidir. Böbrekler bu su ile yıkanır ve kandan süzdükleri artık maddeleri bu su ile idrar şeklinde dışarı atarlar. Canımız istesin veya istemesin, özellikle böbrekleri kum ve taş yapanlar her gün bu miktar suyu içmelidir. 

Bağırsaklardaki faydalı mikropların zarar görmesi: Yediğimiz gıdalardan yararlanmamız bağırsaklardaki faydalı mikroplar vasıtası ile olmaktadır. Uzun süre ishal olmak, Antibiyotik veya Sülfamitli ilaç kullanmak bu faydalı mikropların büyük kısmının yok olmasına neden olur. Bunun sonucu yediğimiz gıdalardan "B" vitamini ve bazı proteinlerin bünyemizce alınması azalır."B" vitaminini yeterince alamayan kimselerin, sinirleri zayıflar, saçlarında dökülmeler başlar ve "B6" vitaminin eksikliği OKZALAT, "B13" vitamini eksikliği ise ÜRAT tipi taşın oluşmasına neden olur.

İdrarın tadının değişmesi: sağlıklı kişilerde idrarın tadı hafif ekşidir. İdrarın tadı, eczanelerden alınacak TURNUSOL kağıtları ile kolayca tespit edilebilir. İdrarın ekşiliğine pH derecesi denir. Sağlıklı bir kişide idrarın pH derecesi 5,8 – 6,2 arası oynar. Bazı hasatlıklar nedeniyle veya bazı gıda maddelerinin sürekli ve çok yenmesinden idrarın pH derecesi 5,8 aşağı veya 6,2’den yukarı olabilir. Bu iki sınır dışındaki idrar içersinde ayrı, ayrı çeşitli mikroplar üreme imkanı bulur ve böbreklerde ayrı tiplerde taşların oluşmasına neden olurlar. 
 

TAŞIN TİPLERİ: 

Okzalat tipi taş: En fazla rastlanan taş tiplerinden biridir. Okzalik asit yediğimiz karbonhidratlı (şekere dönüşen) gıdaların hazım kademeleri sırasında meydana gelir ve idrar içersinde okzalik asit hemen herkeste bulunur. Bu asit idrarda bulunan kalsiyum ile birleşerek kalsiyum okzalat tipi kum ve taşı oluşturur. Bu taşın oluşmasının nedeni pH derecesinin 5,2’den aşağıya düşmesi sonucu olur. Düşük olmasının sebebi ise; Beslenme bozukluğundan, "B6" vitamini eksikliğinden, bu vitaminin eksikliği ise, fazla antibiyotikli ilaç kullanmak, şeker hastalığı, karaciğer yetersizliği, kolesterol yüksekliği, sürekli ishal gibi rahatsızlığı olanlarda görülür. Okzalat tipi taş; sarımsı renkte, cam görünüşlü ve sivri çıkıntılıdır. 

Ürat tipi taş: Proteinli gıdalar, hazımları sırasında çeşitli kademelerde parçalanırlar ve sonunda üre ve üre asidi halinde idrarla dışarı atılır. İdrarda bulunan bu protein artıkları böbrekte ÜRAT TAŞI haline gelir. Beslenmelerde ihtiyaçtan fazla proteinli gıda yenmesi, proteinlerin parçalanmasını sağlayan "B13" vitamini eksikliği, aşırı antibiyotikli ve sülfamitli ilaçların kullanılması, şeker hastalığı, karaciğer yetersizliği gibi rahatsızlıklardan böbrekler süzme işini tam yapamaması sonucu ürat tipi taş oluşur. Ürat tipi taş; kırmızımsı renkte, cam görünüşlü ve sivri çıkıntılı uçludur. 

Kolestrol tipi taş: Bu tip taş ürat tipi taşa benzer. 

Fosfat tipi taş: Nefrit, piyelonefrit, kanser, cilt hastalıkları, deri yanması gibi rahatsızlıklarda pH derecesi yükselir. Bundan dolayı idrar içersinde çeşitli mikroplar ürer ve böbreklerde fosfat tipi taş oluşur. Bu taş tipi daha çok böbrek rahatsızlığı olanlarda görülür. Fosfat tipi taş; mat, açık kahve renkte, köşesiz, üst üste yapışmış yuvarlakçıklardan oluşmuştur sivri çıkıntıları yoktur. 
 

ÖNERİLER

Böbrekleri taş yapanların "A, E, B, B6 ve B13" vitaminlerini bol almalıdırlar veya bu vitamini içeren gıdaları bol yemelidirler. Fazla antibiyotikli ve sülfamitli ilaçlar ile "D" vitamini kullanmamalıdırlar. İdrarın pH’nı ölçerek düşük ise yükselten, yüksek ise düşüren gıdalarla beslenilmeli ve idrarın ekşiliği normal değerlere gelmesi sağlanmalıdır. 

İdrar pH’ını yükselten gıdalar: Lahana, patates, karnabahar, pırasa, domates, zeytin, salatalık, incir, turp, nar, muz, çilek, erik, kiraz, kaysı, şeftali, elma, armut, ıspanak, kereviz, marul, süt, havuç, limon, portakal ve üzüm. 

İdrar pH’ını düşüren gıdalar; Margarin, pirinç, ekmek, bisküvi, badem, soğan, tere yağ, unlu besinler, enginar, bezelye, mantar, mercimek, kuru fasulye, peynirler, fıstık, ceviz, yumurta, etler, av etleri, beyaz etler. 

“BUHARA ŞİFALI BİTKİLER Önerisi; Taş eritme tozundan, sabah ve akşam tok karnına bir çay bardağı suya bir çay kaşığı dolusu karıştırıp içiniz. Böbreklerdeki kum ve taşları eritir. Böbreklerde taşın tekrar etmemesi için, yılda bir, 15 gün süre ile kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

NOT: Fosfat tipi taş genelde az görülür ve zor erir. Bu tip taşın erimesi için taş tozu şu şekilde kullanılmalı; sabah, öğle, akşam birer çay kaşığı taş tozu, bir çay bardağı suya karıştırıp içilmeli.

Göster
Gizle