Home - / - Tag Archives: soru cevap

Tag Archives: soru cevap

16.07.2016 – 30.12.2016 tarihli Hasta Odası 5.000 Sorular ve Cevaplar

Merhaba Değerli Hastalarım ve Okuyucularım!

Bu sayfada "Hasta Odası" uygulamamızda, Op. Dr. Ali Hatay tarafından cevaplanan, Üroloji ile ilgili "16.07.2016 – 30.12.2016 tarihleri arasındaki 5.000 sorular ve cevaplar" bulunmaktadır. İsterseniz direkt bu sayfa üzerinden; isterseniz, Eski mesajlar sayfamızda bulunan arama buttonu ile arama yapabilirsiniz.

 

Soru-Cevap Panosu Bilgilendirme ve Giriş

UYARI !!!
Soru sormak isteyen sevgili hastalarım/okuyucularım, Lütfen soru sormadan önce aşağıda bulunan
“Soru Sorma Kuralları”
“Sorulara gerçekten güzel cevap almak ister misiniz?”
“Sorunuza cevap alabilmek için lütfen şunlara dikkat edin!” uyarılarını okuyunuz. Bu uyarılar doğrultusunda soru sorduğunuzda kesinlikle cevap alacaksınız. Bu kurallara uymazsanız cevap alamaycaksınız.
(Uyarıları okumak için yan tarafta aşağıyı gösteren ok tuşuna basabilirsiniz.)

Soru Sorma Kuralları

Soru Sorma Kuralları

 1. Sorunuz mutlaka kısa ve öz olsun. 5 satırı geçmeyin (ÖNEMLİ). Çünkü sizin soru ve benim vereceğim cevap 2000 karakteri geçemez. Uzun yazarsanız, yazınızı olmadık yerden kısaltacağım ve cevabı kısa yazacağım demektir. Nasıl soru sorulur ve neden kısa yazmanız gerektiğini anlamak için şu sayfayı ziyaret edin. https://tahayasin.com/dralihatay/sorusormasablonu.htm
 2. Aynı sorunun değişik versiyonlarını ayrı isimler altında yazmayın. Bunu anlarım. 2 ci bir sorunuz varsa üzülmeyin ilk soruyu okuduktan sonra ertesi gün tekrar yazın. Bunun cevabı da size saat 13-14 de verilecektir.
 3. Başlık  mutlaka  konu ile ilgili olsun. Çünkü site içi arama ve Google bu başlığa bakıyor. İsminiz veya nickiniz benim için önemli değildir. Ama yaşınızı doğru girin. Çünkü bu hastalıklar ile ilgilidir.
 4. Yazınızı küçük harfle yazın. Mutlaka paragraf başlı, satır başlı olsun. 2-3 cümlede bir aralık vererek enter tuşuna basın. Sorularınızı maddeler halinde sorun.
 5. Telefon numarası, mail adresi. MSN adresi yazmayın. Bunlara cevap yazmıyorum ve telefon hizmetim de yoktur. Üstelik bu bilgiler 3 cü kişini eline geçecek olursa istenmeyen şeyler meydana gelebilir.
 6. Göndermeden önce kopyasını alın. İyice düşünün. Artarda sorulan sorulara cevap vermiyorum. 2 ci cevabı almanız için ilk sorunuzu okumuş olmalısınız. Cevapta saat 13-14 arasında yazılacaktır. Bu nedenle iyi düşünüp 2 ci soruya meydan vermeden yazın.
 7. Son olarak tekrar şunu söyleyeyim. Şayet bu kurallara uymazsanız “Cevap vermeme” hakkımı kullanacağımı biliniz.

Sorulara gerçekten güzel cevap almak ister misiniz?

Sorulara gerçekten güzel cevap almak ister misiniz?

 1. Lütfen yazınızda küçük harfle yazın. Satır başlarına dikkat edin. Yeni bir konuya geçince satır başı ve paragraf başı yapın. Cümle sonunda noktaya dikkat edin. Kelimeleri bitişik yazmayın aralık verin. Gerekli yerlere virgül koyun.
 2. Anlatmak istediğinizi düzgün bir Türkçe ile Yazın ki okuyanlar ne demek istediğinizi anlayabilsinler. Türkçeyi bir Türk gibi yazınız, Türkçe harfler kullanın. Yazıda W, X Q gibi Türkçe olmayan harfler kullanmayın. Kelimelerin yapısını ve imlasını bozmayın.
 3. Tahlil sonuçlarını yazarken lütfen alt alta yazın. Değerlerin normalini de yazın. Çünkü bu değer laboratuarlara göre değişir.
 4. Sorularınız açık biçimde ve detaylı olarak sorulmuş olmalı, fakat gereğinden uzun olmamalı. Az ve öz olmalı. Formun özelliğinden dolayı sorunuz 1000 karakteri geçmesin. Çünkü bende cevap olarak 1000 karakter kullanacağım. Dolayısıyla siz bu sınırı aşarsanız benim cevap karakterim azalır. Gerekli cevabı alamayabilirsiniz.
 5. Göndermeden önce en az iki defa okuyun. Eksik kalan sorunuzu 2 ci bir mesaj olarak göndermeyin.
 6. Hazırladığınız soruya, “Bu soru bana sorulsaydı ne anlardım? Nereyi anlamazdım” diye bakın. Sorunuza tatmin edici cevap alamazsanız, iyi soramadığınıza hükmedin. Yeterince eksiksiz ve iyi sorulmuş bir sorunun cevabı, zaten hazırda beklemektedir.
 7. Soru sormadan önce  forumda daha önce sorulup sorulmadığına bakın. Sık Sorulan Sorular bölümünde sorunuza cevap bulabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle bu bölüme bakmakta fayda var. Sık Sorulan Sorular (SSS)
 8. Burada günde bir soru sorma hakkınız var. Lütfen soruyu göndermeden önce sorunuzu tekrar okuyun ve eksik kısımları tamamlayın. 2 ci bir mesaj atmayın. Hele aynı sorunun değişik versiyonunu başka bir isim altında sormayın. Ertesi gün “Doktor Bey ben dün şunu sormuştum ama şurasını anlamadım” diye tekrar sorabilirsiniz.
 9. Son olarak tekrar şunu söyleyeyim.
 10. İşte size bir soru sorma şablonu http://tahayasin.com/dralihatay/sorusormasablonu.htm

Şayet bu kurallara uymazsanız “Cevap vermeme” hakkımı kullanacağımı biliniz.

Sorunuza cevap alabilmek için lütfen şunlara dikkat edin!

Sorunuza cevap alabilmek için lütfen şunlara dikkat edin!

 1. Mail Adresime yazmış olduğunuz sorularınıza artık Mesaj Panosundan cevap vereceğim. Bu nedenle mail adresime lütfen soru yazmayınız.
 2. Mesaj Odasına yazdıklarınıza saat 17 de cevap yazma garantisi veriyorum.
 3. Size kolaylık olsun diye mesaj panosuna üyelik getirmedim. Yazdıklarınız hemen yayınlanacak. Ayrıca e-mail mecburiyeti ve isim zorunluluğu da yok. Sorunuzu nickinizle de sorabilirsiniz. Benim için isim, e-mail önemli değildir. Önemli olan size faydalı olabilmemdir. Bunun için azami kolaylığı getirdim. Bunu suiistimal etmeyiniz. Aynı soruyu değişik isimlerle sormayın. Bu Mesaj Odasını MSN gibi kullanmayınız.
 4. Soru sorarken yaşınızı doğru girin. Yaş hastalıklar ile doğrudan ilgilidir. Bunu bilmem cevap vermemi kolaylaştıracaktır. Ayrıca bulunduğunuz yeri de yazmanız bazı hastalıklar için önemlidir. Bunu da doğru girin. Soru sorma formunda başlığa kısaca hastalığınızla ilgili bilgi yazın. Bu aramalarda işinizi kolaylaştıracaktır.
 5. Sorularınızda “eşim” kelimesini kullanmayın. Çünkü “eşim” kelimesinin cinsiyeti belli değildir. Bunun yerine hanımım, beyim, bizim hanım, bizim bey kelimeleri daha uygundur. Siz eşim deyince erkek mi kadın mı belli olmuyor. Aynı hastalık erkek ve kadında değişiklikler gösterebiliyor. Biz bunlara cevap verirken zorlanabiliriz.
 6. Hastalıklarınızda bizden ilaç ismi istemeyin. Bunun mahsurunu “Sık sorulan sorularda” yazdık. Oradan okuyunuz. Burada “ilaç kullanın, tahlil ve tetkik yaptırın” demekle bunları bir uzman doktor kontrolünde yaptırın mânasını anlayın. Yoksa bir doktor kontrolü olmadan tahlil veya tetkik yaptırmak doğru değildir.
 7. Genel edep ve ahlaka aykırı olmadıkça hiç kimsenin mesajını silmem. Şayet mesajınız yanlışlıkla silindiğini düşünüyorsanız tekrardan yazın. Çünkü bu sistemde bir kimse aynı mesajı iki defa yazar ve biri otomatik olarak silinince bir üstteki sizin mesajda siliniyor. Bu ne sizin ne benim hatam. Sistem böyle. Soruyu tekrar yazmaktan başka çare yoktur.
 8. Bana üroloji ile ilgili her şeyi sorabilirisiniz. Utanmayın ve sıkılmayın. Yeter ki sorularınız az öz ve kurallara uygun olsun.
 9. Eleştiri, teşekkür yazılarınız ve isteklerinizi buraya değil “Ziyaretçi Defteri” ne yazın.

YASAL UYARI!

YASAL UYARI!

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur.

Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz. Tüm yazılar, yazan kişinin sorumluluğundadır ! Doğabilecek herhangi bir problemden site yöneticileri ve site sahibi sorumlu tutulamaz !

Siyaset, din, ırk ayrımı, gibi konuları, T.C Yasalarına aykırı konuları, kişi hak ve özgürlüklerine saldırı niteliğindeki konuları yazan üyeler, gereğinde uyarılır veya doğrudan silinir. Ayrıca bu gibi yazılar tamamen yazan kişinin sorumluluğuna girer. Erotizm, küfür, genel ahlaka aykırı ve toplum huzurunu kaçırabilecek türden olan ve/veya küfür ve hakaret içeren yazılar, manevi ve kutsal değerleri küçük düşürme amacı taşıyan resimler, şiirler, konu başlıkları silinir.Bu tür davranışlarda bulundukları tespit edilen kullanıcıların; yaptıkları davranışa göre mesajları silinebilecektir.

Kişilerin bu siteye kişisel bilgilerini vermesi telefon veya mail adreslerini, SMS veya fecebook, twitter hesabını vermesi ile doğabilecek kötü sonuçlarından site ve site sorumlusu sorumlu değildir. Tamamen kişinin sorumluluğundadır.
Bu kurala uymayıp daha sonra “kişinin özel hayatına müdahale edildi” diye bir hak iddia edemez.
Bu siteye yazan herkes bu şartları ve yasak uyarıları peşinen ilk başta kabul edilmiş sayılır ve “Ben okumadım” bahanesine sarılamaz.

Foruma mesaj yazan kullanıcıların IP bilgileri sistemde kayıt altına alınır. İlgili resmi makamlarca talep edildiğinde kullanıcıya ait bilgilerin bu makamlara verilmesinde tereddüt etmeyeceğimizi önemle belirtiriz.

Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.

Hasta Odasına Giriş

Hasta Odası Daha Önce Sorulan Sorular

 

Göster
Gizle