Home - / - Üroloji Hastalıkları - / - Bulaşıcı Hastalıklar

Bulaşıcı Hastalıklar

1. AIDS ( Acquired Immune Deficiency Syndrome ) (  Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu )

AIDS bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Mikrobu HIV adı verilen virüstür. 

HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV’in etkisi yanında, çeşitli mikroplar (bakteri mantar,virüs, prozoton) deri,solunum,sindirim ve merkez sinir sistemi gibi muhtelif doku ve organlara yerleşip hastalıklara neden olurlar. Ayrıca vücutta bazı kanserler oluşabilir. HIV bulaştıktan sonra, kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre, AIDS hastalığı belirtileri 3-12 yıl, hatta daha uzun süre sonra ortaya çıkar. AIDS’in tedavisi için yeni ilaçlar bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. Üç ilacın birlikte kullanımı ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak ilaçlar çok pahalıdır. 

‘HIV pozitif’ denilen HIV taşıyıcısı kişiye virüsün tekrar tekrar bulaşması AIDS’in daha süratli gelişmesine neden olabildiğinden, yeni bulaşmalar önlenmelidir. Taşıyıcılarda,düzenli bir yaşam,iyi beslenme,stresten uzak durma, devamlı tıbbi bakım, AIDS hastalığı belirtilerini yıllarca geciktirebilir. 

HIV Nasıl Bulaşır ?
Kan, cinsel ilişki ve anneden bebeğe olmak üzere üç yolla bulaşır. 

 1.  KAN İLE BULAŞIR
  AIDS hastasının ve taşıyıcısının kanında HIV bulunur. HIV’li kanla bulaşma çeşitli şekillerde olur; 
  – Kontrolsüz kan nakli ile bulaşma olur. 
  – Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş; şırınga,iğne,cerrahi aletler,diş hekimliği aletleri,dövme aletleri,akupunktur iğneleri,jilet,makas gibi tüm kesici ve delici aletler ile bulaşma olabilmektedir. 
  – HIV’li erkek ve kadının cinsel organlarındaki kanamalarının ve adet kanının penise, vajinaya ve ağıza teması ile de bulaşma olabilir. 
  – Damar içi uyuşturucu kullananların paylaştıkları iğne, enjektör ve uyuşturucu madde eritilen kaşıklar ile bulaşma olmaktadır. 
  – HIV’li organ,doku ve sperm nakli ile ile de bulaşma olasılığı vardır.
   
 2. CİNSEL İLİŞKİ İLE BULAŞIR
  HIV kanda bulunduğu gibi erkeğin sperm sıvısında, kadının vajina salgısında da bulunur. Cinsel ilişki sırasında; Vajina,penis,anüs mukozasından veya ağızdaki zedelenmiş doku veya çatlaklardan vücuda girerek;erkekten kadına; kadından erkeğe; erkekten erkeğe veya kadından kadına bulaşabilir. 
  HIV her türlü cinsel ilişki ile bulaşır. Güvenli cinsel yaşam kurallarına uyularak cinsel yolla bulaşmadan korunulur. Cinsel ilişkide KORUYUCU KILIF (prezervatif, kondom, kaput) kullanın. Kurduğunuz ilişkinin tehlikeli olmayacağını düşünseniz bile prezervatif kullanımını ihmal etmeyin. Koruyucu kılıf en büyük dostunuzdur. Çoğumuz HIV’in fahişelerde,uyuşturucu kullananlarda,eşcinsellerde bulunduğunu ve kendimize HIV ‘in geçmeyeceğini sanırız. Ancak AIDS belirli bir sosyal grubun hastalığı değildir. Hastalığın mikrobu olan HIV, Cins, ırk, renk, din, yaş farkı gözetmeksizin herkese bulaşabilir. HIV, kontrolsüz kan verilmesi, HIV ile kirlenmiş alet kullanılması gibi kişinin elinde olmayan nedenlerle ya da kişinin kendisinin ya da cinsel eşinin HIV pozitif kişilerle prezervatif kullanmadan ilişki kurması durumunda kişiye ve eşine bulaşabilir .HIV pozitif olan kendisini ve cinsel eşini korumak için her türlü cinsel ilişkisinde prezervatif kullanmalıdır. 
  AIDS’ e Karşı Güvenli Cinsel Yaşam Nasıl Olmalıdır?
  Cinsel yaşamını güvence altına almak isteyenler için seçenekler: 
  – HIV taşımayan kişi ile karşılıklı sadakate dayalı ilişki kurmak. 
  – Vajina ,anal ,oral (kadın veya erkek) tüm cinsel ilişkilerde prezervatif kullanmak. 
  Cinsel Yaşamda Bilinmesi Yararlı Bilgiler:
  – Cinsel eş sayısının fazlalığının HIV bulaşma riskini arttıran bir unsur olduğu bilinmektedir. 
  – Kişide cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu,frengi gibi bir hastalık varsa, cinsel ilişki ile hastalığın başkasına bulaşacağını ve HIV ‘in kendisine bulaşma olasılığının artacağını unutmamalıdır. 
  – Alkol ve uyuşturucular doğru ve sağlıklı düşünmeyi engelleyerek, cinsel ilişki sırasında olumsuz davranışlara neden olabilir. 
  – Başkasının iç çamaşırlarını kullanmakla AIDS bulaşmaz, fakat bel soğukluğu, mantar hastalıkları, uyuz böceği, kasık biti geçebilir. 
  AIDS’ten başka cinsel ilişki ile bulaşan önemli hastalıklar bel soğukluğu (gonore), frengi (sifilis),ve Viral hepatittir (bulaşıcı sarılık). 
   
 3. ANNEDEN BEBEĞE BULAŞIR
  HIV,hasta veya taşıyıcı anneden bebeğine gebelik,doğum veya emzirme sırasında bulaşabilir. 
  HIV pozitif kadının doğuracağı çocuğa HIV’in geçme oranı %30 kadardır. Sütle geçebilme oranı fazla olmamakla birlikte infekte annelere emzirme önerilmez. Gebelik ve HIV ile ilgili bilgiler için AIDS Danışma Merkezine başvurunuz. 
  HIV’in Bulaşmadığı Durumlar:
  HIV günlük yaşamda,aynı odada bulunma,aynı okulda okuma,aynı havayı soluma ile bulaşmaz.HIV sağlam deriden geçemez. 
  – Tükürük,gözyaşı,ter,aksırık,öksürük,idrar,dışkı 
  – El sıkma,deriye dokunmak,okşama,kucaklama,yanaktan ve elden öpme 
  – Yiyecekler,içecekler,çatal,kaşık,bardak,tabak,telefon 
  – Tuvalet,duş,musluk,yüzme havuzu,deniz,sauna,hamam 
  – Sivrisinek ve diğer böceklerin sokması,kedi,köpek ve diğer hayvanlarla yaşamak HIV’in bulaşmasına neden olmazlar. 

AIDS’ten Nasıl Korunalım?

 • KONTROLSÜZ KAN NAKLİNE VE VİRÜSLÜ KAN BULAŞMIŞ ALETLERİN KULLANILMASINA İZİN VERMEYİN. 
 • Kan naklinde AIDS testi yapılmamış, kontrolsüz kan asla kullanılmamalıdır. 
 • Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga,iğne,cerrahi aletler,jilet,makas,diş hekimliği aletleri,akupuntur iğnelerini kesinlikle kullanmayın ve size kullanılmasına izin vermeyin. Böyle işlemlerde bir kez kullanılıp atılan araç-gereç kullanılmalı ya da kullanılan aletler kesinlikle dezenfekte ya da sterilize edilmelidir. 
 • Bedeniniz sizindir. Size uygulanacak işlemler sırasında aklınıza takılan soruları karşınızdakine sormaktan çekinmeyin. 
 • HIV pozitif kişi test sonucunu öğrendaktan sonra kesinlikle kan vermemelidir. 
 • HIV’li sperm sıvısı,genital sıvı ve kan bulaşmış alet ve eşyanın yaralı dokuya teması ile de HIV’in bulaşabileceğini unutmayın. Yaralarınızı bantla kapayarak kendinizi koruyun. 

Danışmanlık Hizmeti

HIV ‘in bulaşması, hastalıktan korunma, test yaptırma, AIDS hastalığı, hastaların bakım ve tedavisi ile ilgili bilgileri almak isteyenlere danışmanlık hizmeti verilir. Test yaptırmadan önce ve sonra danışmanlık hizmeti mutlaka alınmalıdır. 

Laboratuvar Tanısı

HIV vücutta çeşitli hücrelere girerek çoğalır ve vücuda yerleşir. HIV infeksiyonlu kişi yaşamının sonuna dek ‘’virüs taşıyıcısı’’ olarak kalır ve HIV taşıyan kişiye HIV pozitif denir. HIV’ karşı, vücutta 2-3 ay içinde antikorlar oluşur. Bu antikorlar kan serumunda anti-HIV testi (ELİSA) yapılarak saptanır. Antikor oluşmadan yapılacak testin bir değeri yoktur. 

Çabuk tanı için bazı test kitleri hazırlanmıştır. Bu testler 10 dakika kadar kısa bir sürede sonuç verebilmektedir. Ancak pozitif sonuçların mutlaka test yapılan bir merkezde doğrulanması gerekir . Çabuk tanı testi yaptıracak olanlar testten önce ve testten sonra mutlaka danışmanlık hizmeti almalıdır. Danışmanlık hizmeti almadan testin yapılması yanlıştır. Danışmanlık hizmeti ilgili kuruluşlarda verilmektedir. Test yaptırmak isteyen bilgi almalı ve kendi iradesi ile test yaptırmaya karar vermelidir. Testin sonucunun pozitif olduğuna karar verilirse bu kişiye ‘seropozitif’ denir. Test sonucu pozitif olan kişilere AIDS için doğrulama testi de mutlaka yapılmalıdır. Seropozitif kişi aynı Zamanda ‘ HIV pozitif’ tir. HIV pozitif kişi hastalık belirtileri 3-12 yıl sonra ortaya çıkıncaya kadar sağlıklı görünür, gerekli önlemleri almazsa hastalığı başkalarına bulaştırabilir. 

AIDS Belirtileri: 

HIV bulaştıktan sonra, AIDS hastalığı belirtileri kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre, 3-15 yıl, hatta bazen daha uzun bir süre sonra ortaya çıkar. HIV bulaştığı vücutta çeşitli hücrelere, özellikle CD4T kan hücrelerine yerleşerek çoğalır. 

Zarar gören CD4T hücreleri giderek azalır ve bunun sonucu olarak vücudun bağışıklık sistemi yıkıma uğrar. Vücut direnci zayıflayan hastada, normalde zararsız olan, hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Ayrıca lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlanan uçuk, pamukcuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük, tüberküloz, akciğer hastalıkları gibi belirtiler ortaya çıkar. Kişide bu belirtilerin ancak birkaç tanesinin bir arada bulunması durumunda AIDS düşünülebilir. Kaposi sarkomu ve bazı lenfomalarda, HIV infeksiyonunu düşündüren önemli belirtilerdendir. Kesin tanı için anti-HIV testi yapılır. 

AIDS'ten Korunma: 

Kan Nakli Kan naklinde AIDS testi yapılmamış, kontrolsüz kan asla kullanılmamalıdır. Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne, cerrahi aletler, jilet, makas, diş hekimliği aletleri, akupuntur iğnelerini kesinlikle kullanmayın ve size kullanılmasına izin vermeyin. Böyle işlemlerde bir kez kullanılıp atılan araç-gereç kullanılmalı ya da kullanılan aletler kesinlikle dezenfekte ya da sterilize edilmelidir. Bedeniniz sizindir. Size uygulanacak işlemler sırasında aklınıza takılan soruları. karşınızdakine sormaktan çekinmeyin. HIV pozitif kişi test sonucunu öğrendaktan sonra kesinlikle kan vermemelidir. HIV'li sperm sıvısı, genital sıvı ve kan bulaşmış alet ve eşyanın yaralı dokuya teması ile de HIV'in bulaşabileceğini unutmayın. Yaralarınızı bantla kapayarak kendinizi koruyun. 

Vücut direnci zayıflayan hastada normalde zararsız olan , hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Ayrıca lenf bezlerinde büyümeler, ağız, yemek borusu ve deride tekrarlayan inatçı uçuk, pamukçuk,yara ve lekeler nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük, cinsel organlarda uzun süre iyileşmeyen yaralar, tüberküloz, akciğer hastalıkları, zona gibi belirtiler ortaya çıkar. Kişide bu belirtilerin ancak birkaç tanesinin bir arada bulunması durumunda AIDS düşünülmelidir. Kesin tanı için anti-HIV testi yapılır. Kaposi sarkomu , bazı lenfomalar , beyin, akciğer ve göz iltihapları da HIV enfeksiyonunu düşündüren önemli belirtilerdendir. 

HIV’ in Dezenfeksiyonu 

Spermdeki ve vajina salgısındaki HIV dış ortamda birkaç saatte, kuruduğunda yarım saatte ölür. HIV kurumuş kanda da kısa zamanda ölür. Hastanın yada seropozitif kan, sperm ve vajina salgısının bulaştığı eşyadaki hıv’ in öldürülmesi :

 • Birkaç dakika kaynatarak yada 60 C de 30 dakika ısıtarak virüs öldürülür.
 • Sulandırılmış çamaşır suyu temas ettiği HIV’i 30 dakika içinde öldürür. Sodyum hipoklorit, çamaşır suyunda bulunan etkili maddedir, içinde klor vardır. Çamaşır suyu şişesinin üzerindeki tarifeye göre ( genellikle 10 kez ) sulandırılarak kullanılır. Sulandırılan çamaşır suyunda klor kokusu bulunmalıdır. Çamaşır suyu kullanılacağı zaman sulandırılmalıdır, durmakla bozulur. Çamaşır suyu madensel eşyaya zarar verir.

Derinin HIV ‘ den Arındırılması

Su ve sabunla iyice yıkama ile bütün mikroplar gibi HIV de deriden uzaklaştırılır. Yıkandıktan sonra derinin alkol ile temizlenmesi uygun olur. Yaralanma olduğunda yara yeri önce sabun ve su ile yıkanmalı , ardından tentürdiyot veya betadin gibi bir antiseptik ile temizlenmelidir.

EĞER AİDSLİ İSENİZ:

En yakınlarınızın hatta sağlık personelinin sizlere gösterdiği olumsuz tutumu anlamaya çalışın, onlar bu konuda bilgisiz, ve siz onlara kendi ölüm korkularını hatırlatıyorsunuz ve sizi anlamaya çalışmak onlara çok acı geliyor olabilir. Unutmayın siz bu şartlarda kendinizle birlikte çevrenizi de eğitmek zorundasınız. Çevrenizdekiler hastalığı tanıdıkça siz daha rahat edeceksiniz.

TEST ÖNCESİ HIV DANIŞMANLIĞI

 1. Öncelikle pozitif sonucun ne anlama geldiğini tartışıp, netleştirin (örneğin pozitif sonucun aids hastalığı anlamına gelmediği ancak virüsle karşılaşıldığını gösterdiği gibi) 
 2. Negatif sonucun ne anlama geldiğini tartışın (virüsün tespiti için bir süre geçmesi gerektiği yakın zamandaki şüpheli ilişki için tekrar tetkik gerekebileceği) 
 3. Korku ve kaygılarınızı tartışın (gerçekçi olmayan korkuların giderilmesi) 
 4. Test yptırmanın avantajlarını anlamaya çalışın 
 5. Testin pozitif çıkması halinde gerekli önlemleri alın. 
 6. Geçmişte yaşanmış ciddi stresleri hatırlayın ve kaldıramayacak gibiyseniz yardım arayın. 
 7. Test sonuçlarının gizlilik durumunu tartışın, kimlerin sonuçları gördüğünü sorun. Eğer kurumu gizlilik sağlayamıyorsa, test sonuçlarını gizliliğini sağlayan ve gizli aids danışmanlığı veren kurumları bulun. 
 8. Seropozitifliğin sosyal durumunu nasıl etkileyecebileceğini tartışın (iş durumu sosyal güvencenin durumu gibi) 
 9. Yüksek riskli davranışları ve bunların azaltılmasına yönelik önerileri öğrenmeye çalışın. 

TEST SONRASI DANIŞMANLIK 

 1. Test sonuçlarının yorumlanması: Yalnış anlamaları gidermeye çalışın (“negatif sonuç sizin bağışık olduğunuz anlamına gelmez, bundan sonrada virüsü alabilirsiniz”). 
 2. Bulaştırmanın önlenmesine yönelik önerileri dinleyin (yüksek riskli davranışlar ve bulaştırmayı önleyici ilkeleri anlayın) 
 3. Kan verme sperm ve organ bağışından kaçınılmasını ve üzerine kan bulaşabilecek traş bıçağı, manikür aletleri gibi aletleri kimseyle paylaşmamasını önerilerini akılda tutun. 
 4. Uygun tıbbi ve psikolojik destek noktalarına yönelin. 
 5. Aile, arkadaş ve derneklerin desteğini sağlayın (işyerinde en güvenilir arkadaşla konuşulabilirsiniz,Aile, öğretmenlerle, danışman birlikte görüşme yapabilir). 
 6. Latent dönemin 15 yıldan fazla sürebileceği, tedavideki yeni gelişmelerle belki de kür (tam tedavi) şansı olabileceği gibi optimistik (iyimser) hayaller kurmanızın gerçekten sizi hayata daha fazla bağlayacağını ve vücut direncini arttıracağını unutmayın. 

Danışmanlık mümkünse hastayla birlikte aileye, iş çevresine ve okul çevresine de sağlanmalıdır. İntihar girişim riskinin seronegatif olup aynı yaş ve sosyal konumdaki gruba oranla 30 kat fazla olduğunu unutmayın. 

Karşılaşmadan hemen sonra yapılacak engelleme “post exposure” tedavisinin, HIV le karşılaşma riskini %80 azaltabileceğini unutmayın. Perinatal bulaşmanın önlenmesi için yapılacak proflaktik yaklaşımın çocuğun hayatını kurtarabileceğini unutmayın. 

Aidsle ilgili olarak kullandığınız ilaçların depresyon, sıkıntı gibi bozukluklara neden olabileceğini unutmayın. 

Kaynak: http://www.cinselsorun.com/

 

2. BEL SOĞUKLUĞU

Bu belsoguklugu bakterisi vucudunuzda sunlarin hastalanmasina, enfekte olmasina sebep olur;

 • Kadın ve erkekte ureter,bobreklerden aşağıya inen boruda,idrar yollarında
 • Birçok genital salgı bezleri-ki erkeklerde Tyson bezi ve kadınlarda da Bartolin bezleri
 • Cinsel organlarda enfeksiyonlar
 • Prostat
 • göz
 • eklemlerinizde artrit
 • Rahimde serviks kanalı
 • Erkeklerin torbalarındaki epidimis-yani torbalarin salgı bezleri kanalı
 • Anus,rektum
 • Gözde konjunktiva-goz kapaklari icindeki ve gozun onundeki mukus derisi enfeksiyonu
 • Ağızda ve boğazda farenjit
 • Özetle enfeksiyon vücudun baska yerlerine de dağılır ve çeşitli ciddi problemlere sebep olur
 • Doktorunuzla gorusun.

Bana belsoğukluğu hastalığı nasıl bulaşır ?

 • Bel soğukluğu oral=ağızdan, vajinadan ve anüsten=yani rektumdan yapılan anal seksle bulaşır.
 • Penis ve dil vajinaya, ağıza veya anüse/makata/rektuma  tamamen girmese bile bel soğukluğu bulaşır ve hatta vücuttan salgılanan sıvılara değilmese dahi bulaşır.
 • Eger penis girerse veya vucut sivilari değerse bir yerinize, enfeksiyon=hasta olma riskiniz artar.
 • Bel soguklugu hasta anneden bebeğe geçer-bebek doğarken hastalıklı doğum kanalından geçerken hastalığı alır.Bu bebeğin gözlerinde veya kanında belsoğukluğu enfeksiyonuyla neticelenir.
 • Çocuklarda bel soguklugu CİNSEL TACIZ ve /veya tecavüz  sebebiyle olabilir.

Bel soguklugunun belirtileri nelerdir?

Bircok erkekte hastaliga maruz kaldiktan ,hastaligi kaptiktan sonra ilk iki-bes  gun icinde, ortalama 1-30 gunde belirtiler baslar,gorulur.Bircok belsoguklugu kapan kadinda ise semptomlar gorulmeyecektir-buna asimptomatik denir. Belirtiler gorulen kadinlarda ise hastaligi aldiktan 10 gun icinde semptomlar baslar.

Erkeklerde HIC belirti gorulmeyebilir;ama gorulenlerde ise sunlar yasanir;

 • Penisten akinti vardir
 • Iserken  yanma veya agri gorulur
 • Her zamankinden daha fazla idrar yapilir

Kadinlarda genellikle semptom gorulmez  ama su belirtilere de rastlanabilir;

 • Vajinadan akinti
 • Seks sirasinda agri
 • Idrar yaparken yanma veya agri
 • Karinda, karin altinda agri veya anormal kanama (enfeksiyonun PID denen safhaya gelistiginin,ilerlediginin isaretidir)

Hem erkekte hem de kadinda hic belirti gorulmeden enfeksiyon olmasi,bel soguklugu olmasi cok siktir ve erken belirtiler cok hafiftir.

Hastalikli bir partnerle anal/anusten seks yapan hem erkekte hem de kadinda , anuste/ rektumda enfeksiyon gorulebilir;bunlarin hasta olmalarina ragmen % 90 ninda belirti görülmeyebilir ancak sunlar da gorulebilir;

 • Rektal kasinma (anüste, kıçta kaşınma)
 • Akinti
 • Diskilama sirasinda/kaka yaparken agri

Kadinlarda genelde rektal/anusten seks yapmadan da rektal enfeksiyon gorulebilir ;sebebi muhtemelen vajinadan akinti nedeniyledir.

Kadin ve erkekte ayni zamanda agizda bel soguklugu enfeksiyonu gorulebilir; cogunda, yani % 90 ninda semptom,belirti yoktur;ancak bazilarinda agrili,hafif aciyan bogaz soz konusudur.

Bel soguklugu hastaligim var mi nasil ogrenirim?

 • Hic bir belirtiniz dahi olmasa, basklalarina bel soguklugu bulastirirsiniz; iste bu nedenle riskte olan birisi kendisinde hicbir belirti dahi olmasa test olmalidir.
 • Test ya idrarda testle veya hastalikli bolgeden hucre alinarak yapilir.
 • Dogru test yapabilmek icin;hastalar doktorlarina ne cins seks yaptiklarini soylemek zorundadirlar- oral, vajinal,anal
 • Belsogullugu kultur testinde aldatici negatif cikmasi mumkundur
 • Atlanta CDC, ABD Hastaliklari Onleme ve Kontrol Merkezi bel soguklugu olan kisinin hem bel soguklugu ve hem de klamidia icin tedavi edilmesini soylemektedir.Klamidianin belirtileri bel sogukluguna benzer;bu da genelde yanlis teshise yol acmaktadir.
 • Erkeklerde test icin;CDC kultur testini tavsiye etmektedir-iki cins test vardir aslinda.Her iki test de uretere,bazen rektuma veya bogaza bir minik cubuk sokularak ornek doku alinir .Kadinlarda ise ayni islem vajina/serviks veya bazen rektum veya bogazdan yapilir ornek almak icin.
 • TEST OLUN.

Bel soguklugunun tedavisi nedir?

Kisi hastalandigi olaydan itibaren tedavinin basarili neticendigi ana kadar, tamamen iyilestigi kesinlesinceye kadar bel soguklugu enfeksiyonlu yani hasta sayilmalidir. 

Tavsiye edilen ilaclar-Tedavi ise;

 • Cefixime  (cephalosporin sinifi)
 • Ceftriaxone (cephalosporin sinifi)
 • Ciprofloxacin (quinolone sinifi)
 • Ofloxacin ( “)
 • Azithromycin (macrolide sinifi)
 • Doxycycline (tetracycline sinifi)
 • Siz ulkemizde bunlar var mi,esdeger ilaclar hangileri doktorunuzdan ogrenin,arastirin.
 • Hamile kadinlara Doxycycline (tetracycline sinifi), Ofloxacin ( “) ve Ciprofloxacin (quinolone sinifi), quinolone verilmez. Ama cephalosporin ile tedavi edilebilirler. 
 • Siz doktorunuzla gorusun,sorun,ogrenin.

Doktorumla gorustukten ve bel soguklugu teshisi konduktan  sonra neler yapmaliyim?

 • Recetede yazildigi gibi,hic aksatmadan ilaclarinizi surekli iciniz.
 • Tum partnerler doktor kontrolundan gecmeli ve tedavi olmalidirlar.temasiniz olan partnerlere bilgi veriniz-onlar da tedavi olsunlar.
 • Siz ve de hem de partneriniz/partnerleriniz de kesinlikle tedavi oldugunuz anlasilmadan,asla seks yapmayiniz
 • Tedaviden sonra belirtiler tekrar gorulenler,semptomlar devam edenlere tekrar kultur testi yapilmalidir.
 • Tedaviden sonra gorulen enfeksiyon/bel soguklugu daha cok tedavinin basarisiz olmasi degil,hastanin tekrar enfeksiyona maruz kalmasi nedeniyledir (yani ayni hasta kisi veya baska hasta kisilerle seks yapmak vs )

Bel soguklugu olmamak icin,riskimi azaltmak icin neler yapabilirim- ne yapmaliyim?

 • Seks yapmayin
 • Rastgele, riskli, korunmasiz,LATEKS KONDOMSUZ  seks yapmayin.
 • Vajinal,oral=yani agizla ve anal=anusten seks yapmak icin her ucunde de mutlaka lateks kondomlar kullanin seksin ta en basindan en sonuna kadar- oyle ki hic ciplak cilt temasiniz olmamali (Hatta bakire olsaniz dahi!!!)
 • Karsilikli tek esli olun- sadece hastaliksiz ve tek else seks yapiniz surekli.birden fazla seks partneriniz olmasi ,belsoguklugu dahil,AIDS dahil,her turlu cinsel hastalanma riskinizi her zaman arttirir.
 • Eger cinsel hastaliginiz varsa, agizla,vajinadan,anusten asla seks yapmayiniz ta ki her iki taraf da, ya da tum partnerler tamamen tedavi olup,kesinlikle iyilesene kadar.Tedavi ve tedaviden sonra doktorunuzla gorusmek cok onemlidir bu hastaliklarda zinciri kirabilmek icin.
 • Vajinadan yapilacak cinsel iliski icin mutlaka  lateks kondom yani sira suda cozulen sperm olduruculer kullanin-kopukler,joleler,kremler veya vajinaya sokulan supozutuar seklindekiler.Agiz ve anusten yapilan cinsel iliskilerde bunlar tavsiye edilmemektedir.
 • Dil veya penis tamamen vajinaya, agza veya anuse/rektuma girmese dahi bel soguklugu bulasabildigi icin, seksuel her turlu temasin en basindan ta en sonuna kadar lateks kondom kullanmak ve asla cilt temasi olmamasi korunmak icin en iyi yontemdir.Seks, oynasmak, surtunmek, sevismek vs basladigi anda, hatta bu ic camasirlariniz varken,ustunuzdeyken dahi derhal  latesk kondom takilmis olmalidir!Cunku don ve ic camasirlarindan iceri sizar,akar ve bulasir hastaliklar.

Bel soguklugu hakkinda neden endiseleneyim ki? 

Erkeklerde tedavi edilmeyen bel soguklugu sunlara sebep olur;

 • Cocuk sahibi olamazsiniz
 • Testislerinizin/torbalarinizin arka tarafindaki ortadaki ip gibi seyin, hastalanmasina,enfekte olmasina sebebp olur-epidimitis
 • Prostatta enfeksiyona sebep olur- buna prostatis denir
 • Ureterde tikanikliklara ve problemlere sebep olabilen ,ureterde tikanma ve daralmalara sebep olur-yaralar olusur

 Tedavi edilmeyen bel soguklugu kadinlarda sunlara sebep olur;

 • PID denen, kadinda pelvik/karin ici enfeksiyona sebep olur bu da kadinda eski tabirle kisirliga sebep olabilir – yani cocugunuz olmaz.
 • Kronik regli problemleri gorulur
 • Dogumdan sonra rahim ici endometriyal dokunun alevlenmesi,enfeksiyonu gorulur
 • Tuplerde hamilelik yasanir- spermle dollenen yumurta Fallopian tuplerinden yolculugunu yapip,asagi inerek rahime yerlesip tutunamaz-tuplerin icinde yapisir-kadinda acil durum, dusuk, sanci  yasanir-hayatini kaybedebilir hemen teshis ve mudahale edilmezse
 • Ani dusukler gorulur
 • Idrar torbasinda enfeksiyon= yani sistit gorulur –sik sik yanma ile idrar yapmak istegi ve yanma seklinde baslar.
 • MPC denen rahim agzi/boynundan sari akinti gorulur

Kadin,erkek ve cocuklarda tedavi edilmeyen bel sogukluklari sunlara sebep olur;

 • DGI denen Disseminated Gonococcal Infection kadin ve erkeklerin % 1 rinde gorulur.Bu bel soguklugunun kan dolasim sistemine yayilmis olmasi demektir.
 • Ates ve ciltte lezyonlar/lekeler ve/veya eklemlerde agrili sismeler 9artirit0
 • Eger yapilan tedavi basarisizsa yeni dogan bebeklerde gozde bel soguklugu demek olan Konjunktival enfeksiyon gorulur
 • Bebeklerde artirit veya kanda bakteri zehirlenmesi demek olan sepsis yasanir

Partnerimle bel soguklugumu/cinsel hastaligimi  konusmali miyim?

Evet.Partnerinize bunu soylemek zor olabilir ama unutmayin bircok insan cinsel hastaligi oldugunu bilmiyor bile. Partnerinize,esinize bir an once soylemelisiniz ki o da tedavi olsun. Kadinlar jinekologa,erkeklerse urologa giderler;varsa en yakininizdaki hastahanenin cinsel hastaliklar bolumune de gidin. Bel soguklugu oyle bir zincirdir ki herkes ayni anda tedavi olmazsa, ondan size, sizden ona surekli defalarca tekrar tekrar gecer!Dolayisi ile siz tedavi oluyorsaniz,partneriniz de mutlaka tedavi olmalidir.Bu her cinsel hastalik icin de gecerlidir.   

Doktoruma da bahsetmeli miyim?

Evet .Eger Lateks kondomsuz ve riskli seks yapiyorsaniz veya partnerinizin korunmasiz/lateks kondomsuz vs baska birisi ile daha seks yaptigini ogrendiyseniz, doktorunuza test olmak istediginizi soyleyin mutlaka.  

Daha fazla nasil bilgi alabilirim? 
En yakininizdaki hastahaneden, erkekseniz urrologunuzdan,kadinsaniz jinekologunuzdan, doktorunuzdan ,saglik bakanligindan, universitelerin ilgili bolumlerinden, talebeyseniz universitede,okulunuzdaki genclik rehberleri/ saglik servislerinden,Internette guvenilir saglik organizasyonu/ weblerden ve hatta cinsel bilgi bedava telefon hatlarindan. 

Kaynak: http://www.ruki.org

 

3. FRENGİ ( Sifilis )

 

   

Frengi tedavi edilebilen ve Treponema pallidum denen bir bakterinin sebebp oldugu bir hastaliktir.Frenginin cok belirgin tam uc safhasi vardir-her birinin cok belirgin belirtileri vardir; 

Hastaligin Ilk safhasi SANKRI dir ki bu acik bir yara seklindedir. 

Ikinci safhada ciltte kizariklik,ateslenmeler,sac dokulmesi, bogazin acimasi ve oteki nezle-gribe benzeyen belirtiler gibi semptomlar gorulebilir;ancak bircok insanda bunlar da gorulmeyebilir. 

Ucuncu safha ki buna gizli,genellikle de belirtileri olmayan donem denir- ANCAK frengi bakterisi bu asamada kalp,beyin,karaciger ve oteki ic organlarda ciddi hasarlara,hastaliklara yol acar.Frengi hamilelikte kadin tarafindan bebegine de gecirilir. 

Ne siklikta gorulmektedir frengi?

Ulkemizdeki rakamlari bilmiyorum.Ilgililer aciklamalidir.Amerika’da frengi vakalari azalmaktadir;oyle ki 1998 de en dusuk rakamlara ulasmistir.Rapor edilen frengi vakalarinin cogu ulkenin guneybatisindadir ve beyazlara gore de Afrikali Amerikanlarin vakalari yuksektir.Frengi vakalari ABD de genellikle 7-10 senelik aralarla azalir ve cogalir.Iste bu nedenle de ABD de onumuzdeki birkac yilda artis gorebiliriz. 

Bulasma, hastalanma nasil olur? 

Frengi vajinadan, agizla ve anusten=anal yapilan seksle bulasir-hatta seksuel olarak penetrasyon olmasa=yani penis sokulmasa dahi bulasir 
Acik yara oldugu icin en kolay da birinci asamada bulasir,gecer 

Ucuncu asamada,frenginin hic bir belirtisi gorulmeyen donemde frengisi olan birisi seks partnerine frengi bulastirir. Eger karnabahar seklinde minik sigiller de varsa, bunlar da frengi bakterisini kolayca yayarlar, bulastirirlar. 

Frenginin belirtileri,semptomlari nedir? 

Primer Frengi de denen birinci safhanin adi sankiridir;   Genellikle tek bir adet, agrisiz bir yara olusur ve sanki yanardag agzina benzer-krater gibidir yaranin basi. Bogazda bir hafta ile 5 hafta arasinda surebilen agri,acima.. Kendi kendine gecer ama eger tedavi olmazsaniz HALA FRENGILISINIZDIR ve herkese bulastirabilirsiniz seksle vs vs 

Ikinci donem frengide ise; Siz bakteriyi alip hastalandiktan 17 gun ile 45 gun arasinda gelisir bu donem Ellerinizin, avuclarin icinde, ayak tabanlarinizda gorulen ve 2-6 hafta surebilen kirmiziliklar, garip lekeler  http://www.thebody.com/sowadsky/symptoms/symptoms.html  (Ilk 4 resme bakin) gosteriyor. Agiz ve bogazinizda grimsi-beyaz aftimsi yaralar vardir;, kadinlarda bu hem de rahim agzi/serviks civarinda da gorulur. Sacin yama gibi,parcalar halinde dokulmesi ve genel olarak da insanin kendisini iyi hissetmemesi 

Frenginin ucuncu donemi -ki bu safhaya uyku donemi de denir- hicbir belirti gorulmeyebilir AMA HASTALIK HALA VARDIR VE BULASTIRMAGA DEVAM EDERSINIZ; Hastalandiktan,bakteriyi aldiktan sonra 2-30 gun icinde veya daha fazla,hatta seneler sonra gorulebilir Tumor de denen, ciltte, kemiklerde ve ic organlarda  kucuk yumrular olusur. Kalp ve kan damarlarinizla ilgili problemleriniz vardir artik Kor olabilirsiniz veya merkezi sinir sisteminizde problemleriniz vardir Bu asamada tedavi olursaniz,vucudunuza ilerde frenginin sebep olacagi zara ve hasarlari durdurabilirsiniz  AMA tedavi baslayincaya kadar gordugunuz zararlari ve hasarlari duzeltemezsiniz-geri donusu yoktur. http://www.thebody.com/sowadsky/symptoms/symptoms.html

Konjenital Frengi

Bebek dogduktan sonraki ilk 3-8 hafta icinde erken isaretleri baslar.Eger hemen teshis konup,tedavi edilmezse, sepmtomlar cocuklukta veya ergenlikte ortaya cikacaktir.Bunlar da ucuncu asamaya benzeyecektir. 

Test olmak

Frengide degisik test cesitleri vardir;  Bir kan testi vardir ki VDRL (Venereal Disease research laboratory) veya RPR ( Rapid Plasma Reagent) diye iki tiptir- bu test bazi belli antibadilere bakar,arar ama ozellikle frengi antibodilerine /antikorlarina degil.Eger bu iki testten biri pozitifse,ilaveten baska testler de yapilacaktir kaninizda ki , gercekten frengi pozitif misiniz kesinlessin.  Eger daha once frengi olduysaniz, bu defa sahte bir pozitif test neticesi de gorulebilir.Eger hamile iseniz,romatoid artritiniz varsa,eroin kullaniyorsaniz veya hepatitiniz varsa, grip veya zaturre iseniz de frengi testinde netice  pozitif gorulebilir. Baska bir secim de “dark field” denen secimdir.Bu testte yaradan veya oteki frengi belirtilerinden alinan ornekler kullanilir.Sonra bu ornek mikroskop altinda incelenir.  Baska bir test de “serebrospinal” denen beyin ve omurgadan alinan siviyi kullanir ve genellikle de kiside eger merkezi sinir sisteminde hasar varsa yapilir  Bebek ve cocuklarda test icinse, bebeklere 3-4 duncu aylarda tekrar ikinci defa test yapilmasi tavsiye edilir cunku frengili annenin dogurdugu cocukta antibadiler/antikorlar gorulecektir. Frengi olmak riskiniz varsa,lutfen derhal doktorunuzla gorusun;en yakin tam tesekkullu hastahaneye basvurun ve test olmak istediginizi cunku “riskli ve lateks kondomsuz seks yaptiginizi” soyleyin.

Tedavisi nasil yapilir? 

Frenginin en cok kullanilan tedavi sekli penisilinledir.Ama eger siz penisiline alerjikseniz,doktorunuza soyleyin ve size baska bir antibiyotik verilecektir. HIV niz varsa,doktorunuza soyleyin cunku antibiyotik etkili olmayacaktir. Hamileyseniz ve penisiline alerjiniz yoksa da ,doktorunuzla yine de  konusun-hamile olma ihtimaliniz varsa dahi soyleyin. Uc ay sonra ve daha sonra da 6 ay sonra tekrar takip testleri yapilmalidir ki tedavinin etkin olup olmadigi,iyilesip iyilesmediginiz anlasilsin.

Peki nasil onleyebilirim frengi olmayi? 

Hic seks yapmayin .  Karsilikli tek esli olarak-yani bir tek kisiyle ve mutlaka hasta olmadigina emin oldugunuz kisiyle seks yaparak –her iki taraf da test olmali ve takip testleri de tamamlandiktan ve bu arada her iki partner/es de hic kimse ile seks de yapmayarak, doktorun size aciklayacagi neticeden iyice emin olduktan sonra cinsel olarak beraber olunuz Vajinal,anal veya agizla yapilan tum seks cesitlerinde mutlaka sadece dogru sekilde lateks kondom kullanarak-hatta bakire olsaniz veya ic camasirlarinizi cikartmasaniz dahi! Vajinadan seks yaparken lateks kondoma ilaveten su bazli sperm olduruculer kullanin.Sperm olduruculer agiz ve anusten yapilan sekste tavsiye edilmez ve zaten etkili de degildir. Kondom , penisi ve vajinayi frengiden koruyabilir ama vucudun baska yerlerini koruyamaz- mesela torbalarinizi vs. 

Neden endiselenmeliyim ?

Eger tedavi olmazsaniz,frengi korluge,felclere ve kemiklerde ve ic organlarinizda problemlere sebep olur, cok zarar verir -bunlara kalbiniz de dahildir! 

Partnerime/esime soylemeli ve paylasmali miyim durumumu?

EVET.Partnerinize soylemek zor bir durumdur ama bazi insanlarin frengi olduklarini ve bilmediklerini sakin unutmayin.En kisa zamanda partnerinize dogru ve uzucu haberi soylemelisiniz ki o da derhal tedavi osun.Hem de frengi surekli olarak kisiden kisiye defalarca gecebilir-bu nedenle de eger siz tedavi olsaniz bile partneriniz tedavi olmazsa, siz tekrar frengi olursunuz. 

Doktoruma soylemeli miyim riskli davranislarim oldugunu?

EVET.Frenginin genellikle belirtileri olmadigi icin,doktorunuza test olup olmamaniz gerektigini siz soylemelisiniz-talep etmelisiniz. Eger lateks kondomsuz, uyusturucu, alkol etkisinde ,korunmasiz ve riskli seks yapiyorsaniz, bir defa dahi yaptiysaniz veya partnerinizin baska nir kisiyle daha hem de korunmasiz, kondomsuz seks yaptigini ogrendiyseniz, doktorunuza test olmak istediginizi soyleyin mutlaka. 

Daha fazla bilgi almak icin doktorunuzla,en yakininizdaki ozellikle universite hastahanelerinin ilgili bolumleri ,doktorlari ile gorusun.TEST OLUN. 

 

4. ELSOĞUKLUĞU OLMAYAN AKINTI

Bu akıntıda bel soğukluğu mikrobu bulunmaz.Mikroplar çok defa değişiktir.Cinsel yolla geçer.Genç erkeklerde görülür.Bazen belsoğukluğundan daha ciddidir.Belirtiler 7-24 gün sonra çıkar.Akıntı olmayabilir.İdrarda yanma ve idrar yolları kaşıntısı vardır.
 

5. HEPATİT-C ve HEPATİT-B

Hepatit B’den daha nadir olarak görülen, ancak çok daha kötü sonuçlara yol açabilen ve Hepatit C virüsü yoluyla bulaşan bir viral bir enfeksiyondur. Hepatit C Virüsü (HCV), vücuda girdikten sonra birkaç olasılık gerçekleşir:Vücut Anti-HCV antikorları oluşturarak enfeksiyon oluşturmadan virüsü yok eder ve bu şekilde ömür boyu bağışıklık kazanılmış olur. Vücutta yeterli antikor cevabı oluşmaz ve virüs ömür boyu vücuda yerleşir. Bu şekilde kişi hastalanmasa da hastalığı taşır.Virüs vücuda yerleşir ve sarılık oluşturur. Bu sarılık siroz, karaciğer kanseri ve ölüme kadar gidebilir.

Hepatit B, Hepatit C ve AİDS’in bulaşma yolları tamamen aynıdır. Her üç hastalığın da tedavisi bulunmamaktadır. Hepatit B’nin aşısı olduğu halde diğerlerinin henüz bulunmamaktadır. En iyi yol hastalıktan uygun şekilde korunmaktır. 

Hepatit B ile ilgili detaylı bilgi 

Hepatit B aynı adı taşıyan virüsün karaciğere yerleşip orada çoğalarak karaciğeri tahrip etmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünyada cinsel temasla bulaşan hastalıkların en hızlı yayılanıdır. Tek kaynağı insandır. Ülkemizde yaklaşık her 10 kişiden biri Hepatit B virüsü taşıyıcısıdır. Dünyada ise yaklaşık 350 milyon kişi Hepatit B virüsü taşıyıcısıdır. Hepatit B virüsü hasta ya da taşıyıcı kişilerin kanında ve tüm vücut sıvılarında ( tükürük, idrar, ter, semen, vajinal salgı gibi) bulunur. Hastalık sağlıklı kişilere bu vücut sıvılarının temas etmesiyle bulaşır.Hepatit B virüsü ile temas eden herkes hastalık bulgularını göstermeyebilir. Virüsle temas eden her 10 kişiden birinde vücut virüsü yenemez ve virüs bir biçimde çoğalmaya devam eder. Taşıyıcı olarak nitelenen bu insanlar kendilerini sağlıklı hissetmelerine rağmen çevreye virüs yayarlar. Hastalığı taşıyanlarda zaman içinde karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri gibi durumların gelişme riski vardır. …
 

6. TRİKOMONİASİS

Trikomona isimli mikroptan ileri gelir.Çok defa kadın vajeninde bulunur.Mutat cinsel temas ile bulaşır.Eşler arasında bir birlerine bulaştırma çok sıktır.Akıntıda mikrobun görülmesi ile teşhis konur.

Ekeklerde bazen belirti vermeyebilir.Prostata ve testise yayılacak olursa kısırlık meydana getirme riski olur.

 

7. GENİTAL UÇUK

Kadın ve erkeklerde sıklıkla görülür.Herpes simplex virüsünün meydana getirdiği bir cilt hastalığıdır.Daha ziyade ağız ve dudak çevresinde görülür. %5 oranında da genital organlarda bulunur ve cinsel ilişki ile geçer.

2-10 gün süreden sonra torbalarda ve kadında dış genital organlarda kırmızı zemin üzerinde içi sıvı dolu bir çok keseciklerden oluşur. Kasıklarda beze yapar. Tedavide virüslere etkili merhem kullanılması ile yapılır.

 

8. YUMUŞAK ŞANKIR

Gene bir cilt hastalığıdır. Sebebi mikrobiktir. 1-7 gün bekleme süresinden sonra belirti verir. Penis başında gözükür. Önceleri bir kızartı halinde başlar. 24 saat içinde kabarır ve yaradan akıntı başlar. Sonunda bir derin yaraya dönüşür. Yaralar birleşerek daha geniş bir hal alır. Kasıklarda beze olur. Tedavi uygun antibiyotik kullanımı ve hijyene dikkat etmektir.

 

9. İNSAN PAPİLOMA VİRUSU ( HPV )

Cinsel organlar ve çevresinde siğil benzeri oluşumlara neden olan bu virüs kadınlarda rahim girişi kanserlerine neden olabilir

HPV virüsünün tipinin saptanması kanserojen bir tip olup olmadığını, ayrıca yapılacak aşının diğer tiplere karşı koruma sağlayıp sağlamayacığını belirler. Micro array chip” testi ortalama 500 YTL’ye mal oluyor. Bu testlerin sonuçları 4 günde öğrenilebiliyor. HPV nin 105 çeşidi var bunların yalnızca 18 tanesinin kanserojen Aşı en sık kanser yapan 6,11, 16 ve 18. cinslere karşı koruma sağlıyor. İkinci doz ilk dozdan en az 1 ay sonra ve üçüncü doz ikinci dozdan en az 3 ay sonra uygulanmalıdır. 

9 – 26 yaş arası kadınlar, aşının uygulanabileceği grubu oluşturuyor. İleri dönemlerde 26 yaş üstü kadınlar ve erkekler için de kullanılması planlanıyor Aşının tek dozunun 100 dolar üzerinde bir fiyatı vardır.

 

10. KLAMİDİAL ENFEKSİYONLAR

Klamidya bakterisi gerek kadında ve gerekse erkekte ürogenital sistem (idrar yolu ve üreme sistemi) iltihabına neden olabilir. Vajinal ya da anal ilişki ile bulaşabilir. Belirtiler belsoğukluğundakilere benzemekle birlikte daha hafiftir. 

Mikroplu salgı bulaşmış ellerin gözlere sürülmesiyle hastalık gözlere de bulaşabilir. Hastalık mikrobu taşıyan annelerin vajinal salgılarının doğum sırasında bebeklerin gözlerine bulaşması, körlüğe kadar götürebilen ciddi iltihaplanmalara yol açar. Özellikle sosyo-ekonomik gelişmesini tamamlamamış ülkelerde en önemli körlük nedeni klamidya enfeksiyonlarıdır. 

Hastalığın teşhisi için kadınlarda idrar yolu ya da vajinal akıntının tahlili erkeklerde ise idrar yolu akıntılarının ya da meninin tahlili gerekir. 

Tedavi antibiyotiklerle yapılır, doktorların belirleyeceği cins ve dozdaki antibiyotiği eşlerin birlikte kullanmaları gerekmektedir.
 

About Dr. Ali Hatay

Doktor Mehmet Ali Hatay, Hatay'ın Altınözü ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu 3. sınıfa kadar aynı yerde okudu. 1963 Mersin Gazipaşa ilkokulundan mezun oldu. 1964 Mersin Atatürk Orta okuluna başladı ve 1968 Mersin Atatürk Ortaokulundan mezun oldu.. https://www.dralihatay.com/ozgecmis.html
Göster
Gizle