spermiogram testi

19 gösterim
22 Ocak 2010 murat sordu
merhabalar benim srum spermiogram testimle ilgili eşimin doktoru istedi bebk tedavisi görmeye başlıcanz bir düşüğümüz var ve 2 yıllık evliyiz 1.5 senedirde oluyo eşimde bir problem görmüyorlar sonrun bendemi anlayamadım bu testi yorumlarsanız çok sevinirim lütfen bana yardım edin
hacim 4cc
görünüm opelasan
renk donuk beyaz
ph 7.5
vizkosite normal
likefaksiyon süresi 20
1.ml'deki spermatozon sayısı 10.000.000
toplam sperm sayısı 40.000.000
hareketli spermler %60
az hareketli spermler % 5
hareketsiz spermler % 35
sediment 1-2 lokosit görüldü
molilite indeksi 2
kruger strict criteria
normal yapı %10
molilite indeksi açıklama
0:molilite yok
1:tenbel ve ilerleyici olmayan hareket
2:kıvrılarak ilerleme yavaş hareket
3:orta hızda düz bir hatta ilerleme
4:yüksek hızda ve düz bir hatta ilerleme

%0-4 kötü prognoz
%5-14 iyi prognoz
%14 normal morfoloji
sonuçlarım böğle yorumlarsanız çok sevinirim şimiden çok teşekkürler
Dr. Ali HATAY CEVAP:
image
Öncelikle Geçmiş olsun;
Sperm tahlilinde şekil hafif bozukluğu, hareket yavaşlığı ve sayı azlığı var. Bunun nedeni araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Neden çok defa varikosel veya iltihaptır. Kullanılan ilaçlar, sigara, radyasyona maruz kalma diğer sebeplerdir. Bunlar ekarte edildikten sonra tahlil tekrarlanır. Hâlâ düzelme yoksa Tıp fakültelerindeki infertilite bölümüne başvurulur. Burada kromozom tetkiki gibi sperm alerjisi, uyuşmazlığı gibi daha başka sebepler araştırılır.
Sebep bulunursa bu sebep giderilmeye yönelik tedavi yapılır. Tedavi çok defa sonuç verir. Ama sebep bulunamazsa ve tedavi şansı çok düşükse ya aşılama veya tüp bebek merkezine yönlendirilir.
Allah'tan Sağlık, Şifa ve Afiyetler dilerim.

Hasta Odası Nedir?

- Hasta Odası, Üroloji hakkında online olarak yardım alabileceğiniz soru cevap sistemidir.

Nasıl soru sorulur öğrenmek için lütfen okuyun

- Bu sistemde sorularınızı sorduktan sonra, sizlere mail yolu ile bilgilendirme yapılır, (isteğe bağlı) Zorunlu olarak mail verme durumu yoktur.

- Sistemde üyelik kısmı aktif değildir. Sorularınıza sadece

Op. Dr. Ali Hatay

cevap vermektedir.

75,648 soru

10,854 cevap

En popüler etiketler

varikosel mastürbasyon penis testis sertleşme problemi sertleşme kaybı sertleşme ereksiyon sorunu sperm testis ağrısı sık mastürbasyon sertleşme sorunu idrar cinsel isteksizlik peniste hissizlik boşalma spermiyogram sperm testi prostatit penis ağrısı penis boyu erken boşalma varikosel ameliyati sonrasi ereksiyon üroloji prostat iltihabı testis ağrisi meni mezi ağrı prostat bel soğukluğu epididimit testosteron venöz kaçak prostatit iltihabı mesane penis ucu kasık ağrısı böbrek taşı akıntı teşekkür cevabı test sonucu penis eğriliği penis boyu problemi idrara sık çıkma penis kırılması peyronie yanma hissi peniste uzerinde damar belirginleşmesi hidrosel ameliyatı sonrasi sık idrara çıkma varikosel sonrasi penis ucu ağri ve yanmasi yardımınıza ihtiyacım var sertleşmeme istibra ameliyat cinsel perhiz lütfen yardım ediniz kronik prostatit testislerde ağrı şişlik sünnet damar doppler sertleşme problemi ereksiyon problemi penis sönmesi zevk alamamak peniste cansızlık semen analizi varikosel ameliyatı aktif mesane abdest yumurtalık tahriş teşekkür mesajı. -es1 kasık fıtığı hidrosel ameliyatı varikosel ameliyatı sonrası travmatik mastürbasyon sendromu usg siğil iltihap makat idrar hissi testis torsiyonu hocam hastalığım nedir acaba penil plikasyon kan gelmesi sabah ereksiyonu testis agrisi penis kızarıklık küçük penis boşalamamak klamidya sivilce kızarıklık kaşıntı tahlil
...