spermiogram testi

20 gösterim
22 Ocak 2010 murat sordu
merhabalar benim srum spermiogram testimle ilgili eşimin doktoru istedi bebk tedavisi görmeye başlıcanz bir düşüğümüz var ve 2 yıllık evliyiz 1.5 senedirde oluyo eşimde bir problem görmüyorlar sonrun bendemi anlayamadım bu testi yorumlarsanız çok sevinirim lütfen bana yardım edin
hacim 4cc
görünüm opelasan
renk donuk beyaz
ph 7.5
vizkosite normal
likefaksiyon süresi 20
1.ml'deki spermatozon sayısı 10.000.000
toplam sperm sayısı 40.000.000
hareketli spermler %60
az hareketli spermler % 5
hareketsiz spermler % 35
sediment 1-2 lokosit görüldü
molilite indeksi 2
kruger strict criteria
normal yapı %10
molilite indeksi açıklama
0:molilite yok
1:tenbel ve ilerleyici olmayan hareket
2:kıvrılarak ilerleme yavaş hareket
3:orta hızda düz bir hatta ilerleme
4:yüksek hızda ve düz bir hatta ilerleme

%0-4 kötü prognoz
%5-14 iyi prognoz
%14 normal morfoloji
sonuçlarım böğle yorumlarsanız çok sevinirim şimiden çok teşekkürler
Dr. Ali HATAY CEVAP:
image
Öncelikle Geçmiş olsun;
Sperm tahlilinde şekil hafif bozukluğu, hareket yavaşlığı ve sayı azlığı var. Bunun nedeni araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Neden çok defa varikosel veya iltihaptır. Kullanılan ilaçlar, sigara, radyasyona maruz kalma diğer sebeplerdir. Bunlar ekarte edildikten sonra tahlil tekrarlanır. Hâlâ düzelme yoksa Tıp fakültelerindeki infertilite bölümüne başvurulur. Burada kromozom tetkiki gibi sperm alerjisi, uyuşmazlığı gibi daha başka sebepler araştırılır.
Sebep bulunursa bu sebep giderilmeye yönelik tedavi yapılır. Tedavi çok defa sonuç verir. Ama sebep bulunamazsa ve tedavi şansı çok düşükse ya aşılama veya tüp bebek merkezine yönlendirilir.
Allah'tan Sağlık, Şifa ve Afiyetler dilerim.

Hasta Odası Nedir?

- Hasta Odası, Üroloji hakkında online olarak yardım alabileceğiniz soru cevap sistemidir.

Nasıl soru sorulur öğrenmek için lütfen okuyun

- Bu sistemde sorularınızı sorduktan sonra, sizlere mail yolu ile bilgilendirme yapılır, (isteğe bağlı) Zorunlu olarak mail verme durumu yoktur.

- Sistemde üyelik kısmı aktif değildir. Sorularınıza sadece

Op. Dr. Ali Hatay

cevap vermektedir.

76,414 soru

11,613 cevap

En popüler etiketler

varikosel mastürbasyon penis testis sertleşme kaybı sertleşme problemi ereksiyon sorunu sertleşme testis ağrısı sperm sık mastürbasyon sertleşme sorunu idrar peniste hissizlik sperm testi prostatit cinsel isteksizlik boşalma spermiyogram erken boşalma penis boyu penis ağrısı varikosel ameliyati sonrasi ereksiyon üroloji prostat iltihabı testis ağrisi venöz kaçak meni ağrı mezi prostat bel soğukluğu testosteron prostatit iltihabı epididimit mesane kasık ağrısı böbrek taşı teşekkür cevabı penis ucu akıntı peyronie test sonucu penis eğriliği yanma hissi penis boyu problemi idrara sık çıkma sık idrara çıkma penis kırılması peniste uzerinde damar belirginleşmesi hidrosel ameliyatı sonrasi yardımınıza ihtiyacım var varikosel sonrasi penis ucu ağri ve yanmasi doppler sertleşmeme istibra damar tahriş ameliyat cinsel perhiz sertleşme problemi ereksiyon problemi penis sönmesi lütfen yardım ediniz kasık fıtığı kronik prostatit testislerde ağrı şişlik sünnet zevk alamamak peniste cansızlık semen analizi varikosel ameliyatı aktif mesane abdest yumurtalık makat teşekkür mesajı. -es1 hidrosel ameliyatı varikosel ameliyatı sonrası travmatik mastürbasyon sendromu sivilce usg siğil iltihap kronik prostatit tedavisi idrar hissi spermde gariplik aşırı aktif mesane testis torsiyonu hocam hastalığım nedir acaba penil plikasyon kan gelmesi sabah ereksiyonu peniste eğrilik testis agrisi penis kızarıklık penis zedelenmesi küçük penis
...