varikosel

7 gösterim
22 Ocak 2010 akademik sordu
Ali hocam merhabalar. Varikosel üzerine size sorum olucaktı.
1-varikosel ameliyatı olan birinde varikosel neden nüks eder.
2-bazı kaynaklarda varikoselin nüks etmesi imkansız deniyor. tabiki yapılan cerrahi girişimde ''varisleşen ve varisleşme ihtimali yüksek olan internal ve eksternal venlerin bağlanması sonucu varikosel bir daha nüks etmez deniliyor. siz buna katılıyormusunuz.
3-Hocam bildiğiniz üzere varikosel ilerleyici testiküler hasar yapar.bir hastada varikosel varsa spermiyogram ve testis volümü iyi ise ameliyat ertelenir.(grade1)bu durumda varikoselin hastaya zarar vermesini beklemek doğru bir kararmıdır. her varikosel özellikle palpabıl düzeyde ise ameliyat edilmemelimidir.(endikasyon beklemek ne kadar mantıklı bu konuda)
4-varikoselde nüks sıklığı yapılan tekniğe göre genellikle değişkendir.eğer hastada nüks oluşacaksa bağlanmayan bir venden dolayı.bunun için ortalama ne kadar süre sonra nüks oluşur. kabaca bir süre verebilirmiyiz.
5-operasyon sonrası ne kadar süre geçtikten sonra us sonucu %100 olarak nüks gerçekleştiğini gösterir.bağlanan damarlar arasında kalan kan sizce en geç ne kadar süre sonra absorbe olur.(reflü yok varsayarsak) 5-6 ay geçen ve kord üzerinde ve etrafındaki şişkin damarlar devam ediyorsa direk nüks oluşmuş diyebilirmiyiz.(operasyon öncesi varikosel tanısında görülen belirtilerin devam etmesi gibi ayakta iken artan şişkinlik supin poz. azalan düzey)
Hocam teşekkür eder saygılar sunar vede ellerinizden öperim.
Dr. Ali HATAY CEVAP:
imageÖncelikle Geçmiş olsun;
Not: Çok uzun yazmışsınız.
1- Bunun kesin bir nedeni yoktur. Damar dağılımı gibi vücudun yapısal bir durumu olduğu söyleniyor. Tabii ki ameliyattan bütün damarlar bağlanmış olmalı.
2- Evet yukarıda yazdım.
3- Kesin bir şey söylenemez. Anlaşılan siz internette baya gezmişsiniz.Bu soruların cevabı zaten internette var.
Allah'tan Sağlık, Şifa ve Afiyetler dilerim.

Hasta Odası Nedir?

- Hasta Odası, Üroloji hakkında online olarak yardım alabileceğiniz soru cevap sistemidir.

Nasıl soru sorulur öğrenmek için lütfen okuyun

- Siz zaman kaybetmeyin ve yorulmayın diye sistemde üyelik kısmı aktif değildir.

Sorularınıza sadece

Op. Dr. Ali Hatay

cevap vermektedir.

77,393 soru

12,573 cevap

En popüler etiketler

varikosel mastürbasyon penis testis sertleşme kaybı ereksiyon sorunu sertleşme problemi sertleşme testis ağrısı sperm sık mastürbasyon sertleşme sorunu sperm testi idrar prostatit cinsel isteksizlik peniste hissizlik spermiyogram boşalma ereksiyon erken boşalma penis boyu penis ağrısı varikosel ameliyati sonrasi venöz kaçak üroloji testis ağrisi prostat iltihabı meni ağrı mezi prostat testosteron bel soğukluğu mesane prostatit iltihabı epididimit kasık ağrısı böbrek taşı teşekkür cevabı penis eğriliği yardımınıza ihtiyacım var idrara sık çıkma penis ucu peyronie akıntı yanma hissi test sonucu penis boyu problemi peniste uzerinde damar belirginleşmesi sık idrara çıkma penis kırılması tahriş doppler hidrosel ameliyatı sonrasi penis ucu ağri ve yanmasi ameliyat cinsel perhiz varikosel sonrasi damar testis torsiyonu peniste eğrilik sertleşmeme istibra şişlik sertleşme problemi ereksiyon problemi penis sönmesi aşırı aktif mesane zevk alamamak lütfen yardım ediniz kasık fıtığı penis zedelenmesi kronik prostatit testislerde ağrı kızarıklık sünnet teşekkür mesajı. peniste cansızlık semen analizi travmatik mastürbasyon sendromu varikosel ameliyatı aktif mesane abdest yumurtalık masturbasyon makat kronik prostatit tedavisi -es1 spermde gariplik kan gelmesi peniste şişlik sabah ereksiyonu peniste leke testis sarkması penis kızarıklık hidrosel ameliyatı varikosel ameliyatı sonrası idrar yanması peniste morarma sivilce usg
...