yumurtalığın sağ tarafında ağrı ve

9 gösterim
22 Ocak 2010 mavi1984 sordu
merhaba hocam.
26 yaşında öğretmenim.yaklaşık 2 senedir yumurtalığımın sağ tarafında ağrı var.ağrı geldiğinde bu ağrı ile birlikte sağ tarafa doğru belirgin bir şişlik oluşuyor.uzun süre kaybolmuyor.ağrı bazen şişlikle birlikte kayboluyor.
çok yorulduğumda ayakta kaldığımda yürüdüğümde şişlik sağ tarafta görünüyor.ellediğimde yumuşak bişey varmış gibi orada.
ağrı geldiği zaman rahatsız edici şekide uzun süre gitmiyor.özellikle torba sarkık olduğu zaman sıcak havalarda şişlik çok belli oluyor ve ağrı artıyor.yürüdüğümde sağ tarafım bacağıma yapışık hissi oluşuyor.
2 kez doktora gittim.şişliğin pek belli olmadığı zamana denk geldi.ilk gittiğimde 'normal ultrason' yaptırmıştım.2. kez doktora gittiğimde 'renkli dopler ultrason' yaptırdım.doktorum her ikisinde de sonuçlar normal dedi.hidrosel ve vorikosel yok dedi.kan akışı normal dedi.
ama bu ağrı ve şişlik bir geliyor bir gidiyor.geçmiyor hocam.herşey normal çıkıyor sonuçlarda.
bu sağ tarafta oluşan şişlik nedir.çünkü orada birşey var.bunun bir nedeni tedavisi varmıdır.
hocam siz bu konuda nasıl bir öneride bulunursunuz.ne yapmam gerekir.şimdiden söyleyecekleriniz için teşekkür ederim.saygılarımla..
Dr. Ali HATAY CEVAP:
image
Öncelikle Geçmiş olsun;
Çok ayakta durmak, çok oturmak, ağır kaldırmak, motosiklete, bisiklete binmek, bilhassa ayakları üşütmek ağrıya neden olabilir. Bunlar hastalık değildir. Ayrıca hiç sebep olmadan da testi ağrıyabilir.
Hastalık bazında düşünürsek testisin iltihabı, kist, sıvı toplaması, varikosel en sık ağrı yapan nedenleridir.
Birde başka organların ağrısı testise vurabilir. Böbrek ağrıları, prostat iltihabı, barsak ve kasık fıtığı testiste ağrı yapar.
Bunların ayrımını yapmak için bir testis ultrason çektirmelisiniz.
Allah'tan Sağlık, Şifa ve Afiyetler dilerim.

Hasta Odası Nedir?

- Hasta Odası, Üroloji hakkında online olarak yardım alabileceğiniz soru cevap sistemidir.

Nasıl soru sorulur öğrenmek için lütfen okuyun

- Bu sistemde sorularınızı sorduktan sonra, sizlere mail yolu ile bilgilendirme yapılır, (isteğe bağlı) Zorunlu olarak mail verme durumu yoktur.

- Sistemde üyelik kısmı aktif değildir. Sorularınıza sadece

Op. Dr. Ali Hatay

cevap vermektedir.

75,585 soru

10,791 cevap

...