Varikosel

5 gösterim
22 Ocak 2010 Durdurlu sordu
Saygıdeğer doktorum, 25 yaşımda bekar bir erkeğim.
Yaklaşık 16 ay önce sol testiste başlangıç ile orta seviye arasında varikosel teşhisi el muaynesi sonucunda koyuldu. Şubat 2009 tarihli spermiogram sonuçları:
yoğunluk:99 mil/ml.
Normal Morf. Yüzde . %28
Bu sonuçlara göre hekim ameliyata gerek yok dedi.
Bir yıl sonra Şubat 2010'da başka bir laboratuarda sonuçlar:
konsantrasyon: 63 mil./ml.
Hareketlilik (a+b+c) %37,5
Bu sonuçlara göre başka bir hekim ameliyatı düşünmemin iyi olacağını söyledi.

Mayıs 2010 tarihinde
başka bir hastnede yaptırdğım spermiogram sonuçları:
1ml'de sayı: 139 milyon
Total: 361 milyon
Motilite:
Sıvılaştıktan sonra: % 55 Tam hareketli,
% 15 az hareketli,
%35 hareketsiz
Morfoloji:
Normal Morfoloji: % 75, Anormal Morf: % 25
Aynı hastanede hekim varikoselin durumu için doppler usg istedi sonucu aynen aşağıdaki gibidir:
Sağ testis 39x18x27, sol testis 33x18x26 mm.
Sol peritestiküler alanlarda venöz yapıların en genişi 2,4 mm. çaplıdır. Valsalva manevrası ile bu venlerde reflü akım izlenmemiştir.Tanı: Normal sınırlarda skortal vaskülarite
Şimdi sayın doktorum benim sormak istediğim, laboratuarlar arasında bu kadar fark neden vardır? Ve biz hangisine güvenelim, benim durumun dikkate alındığında siz neyi önerirsiniz? Doppler'in yanlış olma ihtima var mıdır? Ben ne yapayım?
Dr. Ali HATAY CEVAP:
image
Öncelikle Geçmiş olsun;
Dopplerde yanlış olmaz. Yorumlar farklı olabilir. Dopplerde bir şey çıkmamış.
Tahlillerde çelişki var. Morfoloji birinde çok düşük diğerinde normal.
Bana kalırsa güvendiğiniz bir yerde tahlili tekrarlayın.
Allah'tan Sağlık, Şifa ve Afiyetler dilerim.

Hasta Odası Nedir?

- Hasta Odası, Üroloji hakkında online olarak yardım alabileceğiniz soru cevap sistemidir.

Nasıl soru sorulur öğrenmek için lütfen okuyun

- Bu sistemde sorularınızı sorduktan sonra, sizlere mail yolu ile bilgilendirme yapılır, (isteğe bağlı) Zorunlu olarak mail verme durumu yoktur.

- Sistemde üyelik kısmı aktif değildir. Sorularınıza sadece

Op. Dr. Ali Hatay

cevap vermektedir.

76,455 soru

11,651 cevap

En popüler etiketler

varikosel mastürbasyon penis testis sertleşme kaybı sertleşme problemi ereksiyon sorunu sertleşme testis ağrısı sperm sık mastürbasyon sertleşme sorunu idrar peniste hissizlik sperm testi prostatit cinsel isteksizlik boşalma spermiyogram erken boşalma penis boyu penis ağrısı varikosel ameliyati sonrasi ereksiyon üroloji prostat iltihabı testis ağrisi venöz kaçak meni ağrı mezi prostat bel soğukluğu testosteron prostatit iltihabı epididimit mesane kasık ağrısı böbrek taşı teşekkür cevabı penis ucu akıntı peyronie test sonucu penis eğriliği yanma hissi penis boyu problemi idrara sık çıkma sık idrara çıkma penis kırılması peniste uzerinde damar belirginleşmesi hidrosel ameliyatı sonrasi yardımınıza ihtiyacım var varikosel sonrasi penis ucu ağri ve yanmasi doppler sertleşmeme istibra damar tahriş ameliyat cinsel perhiz sertleşme problemi ereksiyon problemi penis sönmesi lütfen yardım ediniz kasık fıtığı kronik prostatit testislerde ağrı şişlik sünnet zevk alamamak peniste cansızlık semen analizi varikosel ameliyatı aktif mesane abdest yumurtalık makat teşekkür mesajı. -es1 hidrosel ameliyatı varikosel ameliyatı sonrası travmatik mastürbasyon sendromu sivilce usg siğil iltihap kronik prostatit tedavisi idrar hissi spermde gariplik aşırı aktif mesane testis torsiyonu hocam hastalığım nedir acaba penil plikasyon kan gelmesi sabah ereksiyonu peniste eğrilik testis agrisi penis kızarıklık penis zedelenmesi küçük penis
...