spermiogram ve kültür-antibiyogram

67 gösterim
17 Haziran 2009 muhendis sordu
İyi günler hocam. Ben spermiogram testi yaptırmış ve aşağıdaki sonuçlar size göndermiştim. Buradaki lökosit miktarının kafamı karıştırdığını bu konuda doktorun bana bir şey söylemediğini belirtmiştim. Siz de bana bol lökosit değerinin iltihap veya enfeksiyondan kaynaklanabileceğini öncelikle bunun tedavi edilmesi gerektiğini yazmıştınız. Bunun içinde önce meni kültür-antibiyogram yaptırmamı söylemiştiniz. Kültür antibiyogramı yaptırdım ve sonuç : Patojen bakteri üremedi şeklinde. Gittiğim doktor mikrop yok, spermiogramdaki lökosit iltihaptan değil o zaman önemli bir şey yok dedi.Acaba böyle bir durum olurmu yani spermiogramda bol lökosit var ,ama kültür-antibiyogramda bir şey çıkmıyor. Test sonuçlarım aşağıdadır. Yorumlarsanız sevinirim hocam.
SPERMİOGRAM
Sperm Sayısı 51.2 milyon
Hareketli % 40
Hareketsiz % 60
Kımıldama Hareketi % 5
Sağa Sola Açısal Yer Değ. % 10
İlerleyici Kuyruk H�li % 15
Sağa Sola Sapmadan İlerle % 10
Normal Morfoloji % 66
Büyük Baş % 2
Küçük Baş ---
Çift Baş % 2
Akrozom Aomalisi % 10
Çift Kuyruk % 2
Kıvrık Kuyruk % 12
Kuyruksuz % 6
Direkt Mikroskobik Muayene Bol Lökosit
SPERM KÜLTÜR � ANTİBİYOGRAM
Sonuç : Patojen Bakteri Üremedi
Dr. Ali HATAY CEVAP:
image
Öncelikle Geçmiş olsun;
Kültür mikrobu gösterir. Mikrop yoksa üreme yoktur. Lökositse iltihabı gösterir. Lökosit iltihap hücresidir. Mikroplar iltihap yapmış ve sahneden çekilmiştir. Siz yinede koruyucu olarak antibiyotik kullanıp iltihapla mücadele etmelisiniz. Tabii ki bunlar doktorunuzun kontrolünde olmalı.
Tahlilinizde anormallik yok sadece bol lokosit iltihap olduğunu gösteriyor. Bunun içimde ilaç kullanmalısınız.
Allah'tan Sağlık, Şifa ve Afiyetler dilerim.

Hasta Odası Nedir?

- Hasta Odası, Üroloji hakkında online olarak yardım alabileceğiniz soru cevap sistemidir.

Nasıl soru sorulur öğrenmek için lütfen okuyun

- Siz zaman kaybetmeyin ve yorulmayın diye sistemde üyelik kısmı aktif değildir.

Sorularınıza sadece

Op. Dr. Ali Hatay

cevap vermektedir.

Tüm Eski Soru Cevapları Görmek İçin Tıklayın (115.000 Soru-Cevap)

82,469 soru

82,464 cevap

En popüler etiketler

varikosel mastürbasyon sertleşme kaybı ereksiyon sorunu testis penis sertleşme problemi testis ağrısı sertleşme sorunu sperm sperm testi sertleşme peniste hissizlik sık mastürbasyon spermiyogram penis boyu cinsel perhiz penis ağrısı ereksiyon prostatit erken boşalma idrar cinsel isteksizlik ağrı venöz kaçak boşalma varikosel ameliyati sonrasi perhiz prostat prostatit iltihabı üroloji epididimit testis ağrisi prostat iltihabı meni idrara sık çıkma peyronie testosteron kronik prostatit mezi spermde gariplik testis torsiyonu penis boyu problemi bel soğukluğu peniste eğrilik yanma hissi kasık ağrısı mesane zevk alamamak peniste uzerinde damar belirginleşmesi travma penis eğriliği sık idrara çıkma damar penis ucu sertleşmeme şişlik tahriş sabah ereksiyonu penis zedelenmesi doppler ultrason peniste morarma doppler testis sarkması yardımınıza ihtiyacım var böbrek taşı istibra enfeksiyon teşekkür teşekkür cevabı kızarıklık hidrosel akıntı testis torbası sarkması sertleşme problemi ereksiyon problemi penis sönmesi test sonucu penis ucu ağri ve yanmasi travmatik mastürbasyon sendromu penis kırılması sünnet siğil masturbasyon peniste zorlama porno-mastürbasyon aşırı aktif mesane hidrosel ameliyatı sonrasi sağ testis usg genital sertlesme sorunu varikosel sonrasi lütfen yardım ediniz ameliyat prostat iltihabi perhiz travma peniste şişlik sari parcaciklar kasık fıtığı semen analizi perhiz zorlama sertleşememe
...