Skrotal Renkli Doppler Us İncelemes

22 gösterim
21 Ağustos 2008 Serkan sordu
Merhabalar. Öncelike insanlara böyle bir imkan sunduğunuz için teşekkürlerimi iletiyorum.
Yaptırmış olduğum renkli doppler incelemesi sonuçları:
Her iki tarafta skrotal sıvı fizyolojik sınırlardadır. Sağda skrotal yaklaşık 2,5 mm çapında skrotal kalkü izlenmektedir.
Venöz yapıların kalibrasyonu sol tarafta valsalva öncesi 4 mm, valsalva sonrarı 4,5 mm olup valsalva süresini dolduran reflü mevcuttur."
Bu veriler ışığında doktorum sol varikosel ve sağ tarafta da kaygı gerektirecek boyutlarda olmayan taş olduğunu söyledi. Varikosel için ise şimdilik ameliyata gerek yok dedi.
Ama sperm sayım testi yapmadan bunları söyledi ve ben bu bilgiler ışığında kısırlık riskinin ne olduğunu ve bu verilerle ameliyat olmamda bir sakınca olup olmadığını bir de sizden öğrenmek istiyorum. Ayrıca sağda bulunan taş da bir kısırlık tehtidi midir ve ameliyatta o da alınabilir mi? (yaşım: 25)
Şimdiden teşekkürler, saygılar.
Dr. Ali HATAY CEVAP:
image
Öncelikle Geçmiş olsun;
Taşın bir önemi yoktur. Kısırlıkta yapmaz. Ama varikoslein kısırlık yapma ihtimali var. Kısırlık ve ameliyat kararı için spermiogram yapılmalı. Sperm değerlei çok düşük değilse ameliyat belki ertelenebilir. Ama değerler düşükse bir an önce ameliyat olmak gerekir.
Allah'tan Sağlık, Şifa ve Afiyetler dilerim.

Hasta Odası Nedir?

- Hasta Odası, Üroloji hakkında online olarak yardım alabileceğiniz soru cevap sistemidir.

Nasıl soru sorulur öğrenmek için lütfen okuyun

- Bu sistemde sorularınızı sorduktan sonra, sizlere mail yolu ile bilgilendirme yapılır, (isteğe bağlı) Zorunlu olarak mail verme durumu yoktur.

- Sistemde üyelik kısmı aktif değildir. Sorularınıza sadece

Op. Dr. Ali Hatay

cevap vermektedir.

75,216 soru

10,426 cevap

...