WİNDOWS PÜF NOKTALARI - 1 (WİNDOWS XP)


1) Paylaşımları Bilgisayarımdan Kaldırmak
"My Computer"dan(Bilgisayarım'dan) "Shared Document"(Paylaşılan Belgelerim) klasörünü kaldırmak için Regedit'e girip; "HKEY_ LOCAL_MACHINESOFTWARE/
Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/MyComputer/NameSpace/DelegateFolders" anahtarına gidin, burada
"{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee}" anahtarını silin.

2) Schedule Task Kapansın
İnternet Explorer 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet'te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var.
Bunun için; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" alt anahtarını silin.

3) Ağ bağlantılarını hızlandırmak
Windows XP, normalde yeni hizmeti "Ouality ofService"i (QoS) otomatik olarak yükler. Bu, hiçbir şey kazandırmamasına rağmen, DSL bağlantılar da dahil olmak üzere online bant genişliğinizin yüzde 20'sinin kaybolmasına neden olur.
QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak "gpedit.msc" dosyasını açıp, Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan "QoS Paket Zamanlayıcısı" klasörünü aktif hale getirin. Burada bulunan "Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri" öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda aktif hale geçen "Bant genişliği sınırı" kutusuna da "0" değerini girmelisiniz. Artık Internet bağlantınız öncekine kıyasla daha hızlı olacaktır.

4) Ekle/Kaldır Listesinden silinmeyen program isimlerinin silinmesi:
Bazen yanlışlıkla proramı bilgisayarınızdan silmek için programın klasörünü silersiniz. Bu durumda Denetim Masası / Program Ekle-Kaldır da o programı kaldırmaya çalıştığınızda kalkmaz. Bunun için Başlat/Çalıştır/Regedit i çalıştırın
(Çalıştır'ı klavyeden çalıştırmak için win tuşu ile R tuşuna basın.)
1- HKEY_LOCAL_MACHINE 'i yanındaki + yı tıklayın açılan listeden
2- Software 'i açın, aynı şekilde takip edin
3- Microsoft 'u açın
4- Windows 'u açın
5- CurrentVersion 'u açın
6- Uninstall' ı açın
(Bilgisayarım \HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Uninstall)
Burada Program-Ekle kaldır daki listeyi göreceksiniz. Listeden kaldıramadıklarınızı DEL tuşuna basarak silin.

5) Açılış Süresini Kısaltın
NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde "NTFS Check"e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarın açılışını hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" komutu "AUTOCHK" başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düşürmeniz mümkün,
Bunun için ''Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Komut İstemi''ni açıp komut satırına "CHKNTFS/T:4" yazmanız yeterli böylece "AUTOCHK" süresi 4 saniye olacaktır.

6) Messengeri kaldırın
Başlat/Çalıştırı açın ve şu komutu yazıp entere basın
(RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove)

7) XP Tour'u Kaldırın.
XP açılırken F5 tuşuna basarak sistemi Güvenli Mod'da açın.Administrator ile giriş yapın.
Başlat/Çalıştır'ı açın ve şu komutu yazıp Enter'e basın ( rd /s/q %windir%\Help\Tours)

8) Aşağıdaki yazı PCnet Mayıs 2005 sayfa 70'ten alıntıdır:
Bilgisayarınıza Windows XP'yi, Türkçe Servis Paketi 2'yi ve en son yamaları yükledikten sonra C:\WINDOWS klasörünün boyutu yaklaşık 1.6 GB olacaktır. C:\WINDOWS klasörü sistem ilk kurulduğunda 950 MB'tır. Windows klasörünün normalde olması gerektiğinden iki kat daha fazla yer kaplamasının sebebi, SP2'nin kurulum klasörü dahil birçok gereksiz klasörün silinmemiş olmasıdır. C:\WINDOWS klasörünün boyutu kolaylıkla ve hiç riske girmeden 400-500 MB civarı azaltılabilir.
Önce klasör ayarlarından ''Gizli Dosyaları Göster'' seçeneğini aktif edin.
NOT: Ben denedim,ve aylardır hiç bir sorun ve hata çıkmadı.

WİNDOWS kasöründen Güvenli biçimde silebileceğiniz klasörler şunlardır:
$hf_mig$
$NtServicePackUninstall$
Driver Cache
addins
LastGood
Offline Web Pages
Provisioning
ServicePackFiles
Web klasörü
Connection Wizard
EHome
Assembly

İçeriğini boşaltabileceğiniz klasörler:
SoftwareDistribution\Download
mui
Installer
Prefetch
Config
msapps
Temp

9) Açılışı Hızlandırın
Bilgisayarında Sadece Xp kurulu olan arkadaşlar yapsın (Bilgisayarında 2 işletim sistemi kurulu olanlar bu ayarı es geçsinler) My Computers'i(Bilgisayarım'ı) sağ clickleyip ''Properties'' (Özellikler)deyin ''Advanced'' (Gelişmiş) sekmesi altında ''Startup und Recovery''(Başlangıç ve Kurtarma) başlığı var oradaki Settings'a(Ayarlar)'a clickleyin ve sol taraftaki kutucuklardan''Otomatik Olarak Yeniden Başlat'' hariç diğer tüm tikleri kaldırın.

10) Prefetch'i Silin Hızlanın:
İlk defa Windows XP'de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

11)Başlangıcı Hızlandırın:
Bilgisayarım'ı çift tıklayın Araçlar/Klasör Seçenekleri/Görünüm'den ''Ağ klasörlerini ve yazıcıları otomatik ara'' seçeneğindeki tik'i kaldırın.

12) İstenmeyen XP bileşenlerini kaldırmak:
Windows XP'nin kullanışlı donatılara sahip olması güzel bir ayrıcalıktır. Ancak kullanıcının işletim sisteminin kurulumu esnasında hangilerinin yüklenmeyeceğine karar verebilmesi çok daha güzel olurdu.
Kurulum esnasında standart olarak yüklenen araçları sonradan silme şansına sahipsiniz. Bunun için ilk olarak "C:\WINDOWS\INF" klasörünü açın. Şayet söz konusu klasörü gezgin penceresinde göremiyorsanız, Araçlar/Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın ve Görünüm kartı üzerinde bulunan "Gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğini etkinleştirin. Bu klasör içerisinde bulunan "SYSOC.INF" dosyasını bir metin editörü yardımıyla açın ve her satırdaki "hide" sözcüğünü sildikten sonra dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Program Ekle/Kaldır penceresindeki Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır düğmesine tıklayarak istediğiniz bileşenleri rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

13) Windows XP'nin Kapanışını Hızlandırmak
a) Windows XP servislerin kapanması için 20 saniye bekler,bununda regedit'teki değeri 20000 dir.Bu süreyi azaltmak için
Başlat/Çalıştır/ regedit yaz ve kayıt defterini aç.
''HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control' ' Anahtarını etkinleştir.Buradaki ''WaitToKillServiceTimeout''öğesinin üzerine tıklayarak değerini''2000''olarak değiştirin.
b) Başlat/Çalıştır/ regedit yaz ve kayıt defterini aç.
HKEY_CURRENT_ USER--->Control Panel--->Desktop anahtarını açıp "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.

14)Başlat Menülerini Hızlandırmak
Standart olarak Başlangıç menüsündeki alt menülerin tepki verme süresi 400 ms'dir.Bu süreyi aşağıdaki Registry yolunu takip ederek bulabileceğiniz ''MenüShowDelay'' parametresinin değerini düşürerek hızlandırabilirsiniz.
100 ms gibi bir değer verdiğiniz takdirde,başlangıç menüsü içinde gezinirken gözlemleyebileceğiniz bir hızlanma sağlar.
''HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\MenuShowDelay
Bu anahtarı çift tıklayarak değerini ''100'' olarak değiştirin.

15) DLL'lerin Hafızadan Devamlı Silinmesi
Windows XP,kullanılan programların DLL'lerini hafızada saklar.Bu Ram'e büyük yük bindirir ve çalışmanızı frenler.Bu durumu aşağıdaki gibi düzeltebilirsiniz.
Başlat/Çalıştır açın ve ''regedit'' yazın kayıt defterine girin.
''HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\''
Anahtarını etkinleştirin.Buradaki boş bir alana farenin sağ tuşunu kullanarak tıklayın.Açılan kısayol menüsündeki Yeni\Dize Değeri komutunu çalıştırın.Bu yeni öğeye isim olarak ''AlwaysUnloadDll '' verin.Daha sonra bu yeni kaydın üzerine çift tıklayıp değerini ''1'' olarak değiştirin.