Babamız Rıfat Hatay Geçmişi
Babamız Rifat Hatay 1924 yılında Antakya’da GANİME ve SABRİ Hatay ailesinin ilk çocuğu olarak Dünya’ya geliyor. Anne Ganime ile Baba Sabri 1922-1923 yıllarında evleniyorlar. Sabri Hatay Antakya’nın en zengin ailelerinden birisinden geliyor. Babasına HACI RİFAT deniyor.
HACI RİFAT HATAY  VE HANIMI MEYLİ
Hatay sülalesinde en son ulaşabildiğimiz dedemiz Rifat Hatay'dır. (Hacı Rifat Ağa)
Hacı Rifat Dedenin 4 kardeşi var.
1-FAİK HATAY 2- HACI RİFAT HATAY 3-KAMİL HATAY 4-CEMİL HATAY.
Hacı Rifat dedenin 5 kızı ve 3 oğlu olmak üzere 8 çocuğu vardır.
1-HACI HASİBE 2-SANİYE 3-SIDIKA 4-HATİCE 5-FATMA 6- SABRİ HATAY 7-ABDULLAH FEVZİ HATAY 8-Dr. MESRUR HATAY
SABRİ HATAY (1900 - Ölm:25.12.1965) VE HANIMI GANİME (Ölm: 1936) VE 2. HANIMI FATMA
1900 lü yıllarda Doğduğu tahmin edilen SABRİ HATAY 1922 li yıllarda GANİME hanımla evleniyor. Bu evlilikten babamız RİFAT HATAY 1924 yılında, halamız MİHRİNNİSSA 1928 yılında dünyaya geliyor.
Babamız Rifat Hatay’ın annesi, bizimde büyük annemiz olan GANİME HATAY 1936 yılında vefat ediyor. Allah Rahmet Eylesin…
Eşinin vefat etmesinden sonra Dedemiz Sabri Hatay ikinci evliliğini Fatma Hanımla yapıyor. Bu evlilikten sonra da Sevcan (1945 doğumlu olabilir), Sevilay (1950 doğumlu olabilir), ve Şuayip Şakir Hatay (1953 doğumlu olabilir) dünyaya geliyor. Böylece Babamız Rifat Hatay’ın anneden ayrı babadan beraber oldukları 2 kız bir erkek kardeşi daha oluyor.
Dedemiz Sabri Hatay, tahminen 1950 li yıllardan itibaren, hukuk bilgisi ve yargılama açısından son derece bilgili olması nedeniyle de istidacılık yaparak yaşamını sürdürmüştür ve 25.12.1965 tarihinde Antakya’da vefat etmiştir. Allah Rahmet Eylesin.
SABRİ HATAY OĞLU RİFAT (1924 Ölm: 14.01.2006)
Rifat Hatay'ın Kızı GANİME NURAN HATAY (05.11.1950) Mersin Öğretmen okulu mezunu. Matematik öğretmeni Gülnarlı MUSTAFA DURU ile evli Almanyay göçmüşler. YAzları Gülnar ve Silifke Susanoğluna geliyorlar.
Eylem Reinhart ve Özgür Duru olmak üzere 2 çocuğu var.  Eylem Stefhan Reinhartla evli Levin ve Lenas isimli 2 oğlu var.
Özgür Duru bekar.
Rifat Hatay'ın Oğlu MEHMET ALİ HATAY. İstanbul Tıp fakültesinden mezun uroloji uzmanı (
www.dralihatay.com) Konya'da yaşıyor. Emine Rakıcıoğlu ile evli
Ali Hatayın oğlu Rifat Abdullah Hatay. Konya'da yaşıyor. Bir şirketin bilgisayar işlerine bakıyor. AYŞEGÜL MERNEKLİ ile evli
Ali Hatayın kızı RAZİYE ZEYNEB HATAY Konya'da çalışıyor İşaret dili öğretmeni. Bekar.
Ali Hatayın oğlu TAHA YASİN HATAY Trabzon'da Yüksek mühendis doktora yapıyor. Bekar.
Sabri Dedenin ifadesine göre: Sülale Şuayip Peygamberin soyundan geliyor. Daha sonrada ‚’’Şabozadeler’’ lakabını alıyor.
Sabri dedenin Oğlu Şuayip Şakir Hatay'ın beyanına göre soyumuz (Elinde sağlam deliller ve soy ağacı kitabı varmış)
Oğuz boylarında Kınık boyu ve Büyük Selçuklu imparatorluğunun kurulması ile Türkler Malazgirt'ten  Anadolu'ya geçiyor Oradan İran taraflarına yayılıyor (O zaman İran yok sadece İran toprağı var) Büyük Selçuklu İmparatorluğun bir boyu Konya tarafına geçiyor. İşte bizim soyumuz İran da kalan diğer kolu.
ABDULLAH FEVZİ HATAY (Öğretmen)
Babamız Rifat Hatay’ın amcası. 1902 yıllarında doğuyor ve Emine hanım ile evleniyor. Bu evlilikten 3 erkek, 2 kız olmak üzere 5 çocukları oluyor. İsimleri şöyle:
1-NECDET 2-İSMET 3-NEJAT 4-AYTEN 5-AYGÜN
Dr. MESRUR HATAY Babamız Rifat Hatay’ın amcası, tahminen 1904 lü yıllarda doğmuştur, ilk evliliğini Seher Hanım ile gerçekleştirmiştir. Bu evlilikten Altan, Erkan, Bertan isimli üç erkek çocuk oluyor. İkinci evliliğini Zeynep Hanım ile yapıyor. Bu evlilikten de RİFAT, AYŞE, HANDAN isimli 2 kız ve bir erkek çocuk dünyaya geliyor. AYŞE halamız, Kızı ZEYNEP GÖK ile birlikte Ankara'da beraber oturdukları haberini aldık.
HACI HASİBE HALAMIZ Hacı Hasibe, Babamız Rifat Hatay’ın halası, Büyük Dedemiz Hacı Rifat’ın en büyük çocuğu, takriben 1890 lı yıllarda doğmuş,
HATİCE, SIDIKA, CEMİLE, FATMA isimli dört kızı ve bir oğlu  (ismini bilmiyoruz) var. Fatma ile oğlan evlenmeden vefat etmiş.
HATİCE HALAMIZ: Hacı Hasibe’nin kızı Hatice, Rifat isimli bir beyle evleniyor. 4 erkek bir kız olmak üzere 5 çocukları oluyor. Bunlar babamız Rifat Hatay’ın Halasının kızının çocuklarıdır.
a) Dr. Edip Kızıldağlı (Allah Rahmet etsin). Doktor Saffet Hanımla evleniyor, uzun yıllar Hatay’ın Altınözü ilçesinde çalışıyorlar, Güneş, Sema, Nazlı ve Derya olmak üzere 4 tane kızları oluyor. Bu kızlar Rifat Hatay’ın büyük çocuğu olan Ganime Nuran ile Altınözü’nde oyun ve çocukluk arkadaşlarıdır. Sema Ablada Bursa da Nilgün'ün samimi arkadaşı.
Dr Edip Kızıldağlı Saffet Hanım vefat edince 2 ci evliliğini Hatice Hanımla yapıyor Bir oğlu 2 kızı oluyor. 1-Kemal 2-Seval 3-Aydan.
Kemal Kızıldağlı
Altınözü'n de öğretmenlik yapıyor. Seval İstanbul da ziraat bankası gazi şube. müdür yardımcısı.Oğlu Öykü Aydan da ABD de Amerikanın Sesi radyosunda çalışıyor. Ayda'nın oğlu da Edip.
b)Adnan Kızıldağlı (Allah Rahmet etsin): Çocukları Dilek, Melek İpek, Mustafa Murat, Gültek'tir.
Dilek bankadan emekli 1 oğlu var.
Melek jilet fabrikası Müdürü. 2 kızı var.
İpek bankadan emekli 1 kızı var.
Mustafa'nın makine müh..İstanbul'da çalışıyor.1 oğlu var. İsmi Adnan Hakan Kızıldağlı.
Gültek vefat etmiş.(Allah Rahmet etsin)
c)Rafet Kızıldağlı, Rafet amcam Bursa'da PTT müdür Yrd. olarak emekli oldu. 2017 Eylül ayında rahmetli 2 kızı 2 oğlu var. Meltem Özlem Cemal Mustafa. Özlem Samsunda Üniversitede Veteriner hekim çocuğu var Melisa ve ..... Meltem Bursa'da Veteriner. 1 kızı var adı gene yok. Mustafa 1 oğlu. Cemal Ankara'da Asker Deniz kuvvetlerinde 1 kızı ve 1 oğlu var.
e)Aydog Kızıldağlı (Allah Rahmet etsin) Vakıflar genel müdürlüğünden emekli.Onun da Rifat 2 kız 1 oğlu var. Oğlu Aydok. kızları evde Sinem - Didem. Rafet Avusturya'da yaşıyor bir kızı var. Semine. Nuray İst da Ömer -Ali- Ayşe- Göksel isminde 4 çocuğu var.Murat Antakya'da evli Onur ve Nisa adında 1 kız bir erkek çocuğu var. Ayşe kızı o da Antakya'da evli 2 oğlu var. Ebubekir ve isimi bizce bilinmeyen bir çocuğu daha var.
f)Ayten: ( ÖZDEMİR ) Kızıldağlı 1 oğlu Gaziantep'te doktor Yaşar Özdemir. 1 Kızı var.  Hatice Kızıldağlı Antakya'da dişçilik yapıyor.
SIDIKA HALAMIZ: Rifat Hatay’ın Halası Hacı Hasibe’nin kızı Sıdıka Halamız, Mehmet Esmer isimli bir bey ile evleniyor, TÜRKAN ve RAİF isimli iki çocukları oluyor. Bunlardan Raif henüz bekarken ölüyor. Türkan’ın bir çocuğu var RAİF TURAN. Raif Turan Nevin hanımla evleniyor İzmir de banka memuru. Bir oğulları var ASAF KORAY. Türkan Hanım 2008 de vefat ediyor.
CEMİLE HALAMIZ
Rıfat Hatay’ın Hacı Hasibe Halasının kızı. Abdulgani isimli bir beyle evleniyor. FATMA GÜLER, SALİH SABRİ ve MUSTAFA FERİDUN isimli 3 çocuğu oluyor. 
19 Ocak 1961 tarihinde vefat ediyor.
FATMA GULER
Öğretmen emeklisi. Coşkun Aksoy ile evleniyor. İki oğlu var. Levent Muhittin ve Bülent. Levent Çanakkale’de eczacı kalfası. Evli, Enes isimli bir oğlu var. Bülent Muğla’da Cumhuriyet Savcısı; evli Eren Gani isimli bir çocuğu var.
Fatma Güler Çanakkale’de yaşıyor. 
SALIH SABRI
Emekli öğretmen. Müşerref isimli bayanla evleniyor. Hakan Cemil adında bir çocuğu var. İstanbul’da yaşıyor, Makine mühendisi.
Daha sonra 2013 yılında Semire isimli Suriyeli bir bayanla evleniyor. Ondan da Abdulgani isimli bir çocuğu var. Antakya’da yaşıyor. 
MUSTAFA FERIDUN
Emekli öğretmen. İstanbul’da yaşıyor. Fatma isimli bir bayanla evli. Cemile Canay ve Ceylan isimli iki kızı var.
Cemile Canay İstanbul’da evli; tekstil mühendisi. Ceylan Sosyolog; bekar. 
Anne ölünce (Cemile anne) Feridun’u Sıdıka teyzeye veriyorlar 6 yaşından itibaren onların yanında büyüyor.
Sayfa 2 (Babamız Rifat Hatayın Anne tarafı)