Rıfat Hatay Geçmişi

Babamız Rifat Hatay 1924 yılında Antakya’da GANİME ve SABRİ Hatay ailesinin ilk çocuğu olarak Dünya’ya geliyor. Anne Ganime ile Baba Sabri 1922-1923 yıllarında evleniyorlar. Sabri Hatay Antakya’nın en zengin ailelerinden birisinden geliyor. Babasına HACI RİFAT deniyor.

HACI RİFAT
Rifat Hatay’ın babasından dolayı dedesi olan Hacı Rifat’a bizde yazılarımızda Hacı Rifat Dede diyeceğiz.

Hacı Rifat Dede’gil 4 kardeşlar. Bu 4 kardeşin isimleri FAİK—HACI RİFAT—KAMİL ve CEMİL şeklindedir. Bunlar Rifat Hatay’ın babası olan Sabri Hatay’ın Faik, Kamil, ve Cemil olarak üçtane amcasının olduğunu gösteriyor.

Dedemiz Sabri Hatay için Antakya’nın en zengin ailelerinden birisinden geliyor demiştik. İşte esas zengin olan Sabri Hatay’ın babası ve babamız Rifat Hatay’ın dedesi Olan HACI RİFAT dededir. Hacı Rifat Dedenin 1870 li yıllarda doğmuş 1890lı yıllarda da evlenmiş olduğunu tahmin ediyoruz.

Hacı Rifat dedenin 5 kızı ve 3 oğlu oluyor. Bunlardan hiç birisinin şu anda hayatta olmadığını sanıyoruz. Bunların doğum sırasına göre isimleri şöyle:

1-HACI HASİBE , 2-SANİYE, 3-SIDIKA, 4-HATİCE, 5-FATMA, 6- SABRİ HATAY, 7-ABDULLAH FEVZİ HATAY, 8-Dr. MESRUR HATAY

SABRİ HATAY

Hacı Rifat Dede’nin çocuklarına doğum tarihlerine göre baktığımızda ilk başta peş peşe 5 tane kız Dünya’ya geliyor. Bu durum herkesi ailenin bir erkek çocuğu olmayacak düşüncesine ve endişesine sokuyor.
Bizim toplumda erkek çocuğa neslin devamını sürdürecek, aileyi sahiplenecek birisi olarak bakılıyor, erkek çocuk olmadığı zaman zürriyet sona erdi olarak düşünülüyor. Bizler bu yaklaşımın çok doğru bir yaklaşım olmadığını düşünsekte o tarihlerde Hacı Rifat Dedegilin nasıl bir bunalım içinde olabileceklerini anlatabilmek için bunları yazma ihtiyacını duyduk.
Herkesi karabulutlar kaplamışken 5 kızdan sonra SABRİ HATAY dünyaya geliyor. Artık her şey Sabri Hatay içindir. Herkesi olağan üstü bir sevinç kaplıyor. Herkes uçuyor. Erkek bir evlat sahibi olunmuş, kimileri erkek bir kardeşe kavuşmuş, artık soyları-sopları da devam edecektir, vb… duygu ve düşünceler herkesi tepeden tırnağa sarmış tam bir düğün, bayram havası esiyor...
Bizim toplumda bir başka bilinmeyen ve sürekli yanlış yapılan konu daha var. Ilk erkek çocuklar, hele bu çocuk ilk torun konumundaysa, yada ‚’’ erkek çocuğumuz olmayacak’’ vb… endişeler ardından geliyorsa bu erkek çocuklar sürekli şımartılıyor, ayakları yerden kesiliyor, bir dedikleri iki edilmiyor vb…şeyler yapılarak sorunlu insanlar olarak yetişmelerine neden olunuyor..
O durumda, o erkek çocuğun hayata intibakı, uyumu oldukça zorlaşıyor ve çok uzun yılları alıyor. Hiç bir isteğinin geri çevrilmeyeceği, her şeyin anında hazır ve nazır olduğu, herkesin kendi emrinde olduğu düşüncesi içinde büyüyen ve böyle bir hayata alışan birisinin bunların yanlış olduğunu görmesi, hayatın başka türlü bir şey olduğunun farkına varması kolay mı? Normal yetiştirilen birileri hayatın böyle olduğunu ilk yıllardan itibaren öğrenip kavrarken o şartlarda büyütülmüş birileri ise çok yıllar sonra belki de 30-40 yaşını aştıktan sonra hayatın kendi alıştığı gibi değil bambaşka olduğunu fark etmeye başlayacaktır.
Yıllar sonra da olsa, sorup öğrendikçe, araştırdıkça dedemiz Sabri Hatay’ında başına böyle bir şeyin geldiği kanaatine ulaşıyoruz. Elbette böyle bir yaklaşımın o kişi üzerinde etkisinin, yılar sonra bile olsa izlerinin olmaması mümkün mü? İçkiye düşkün olması, her şeyi satıp savması, bir gün yoksul denebilecek bir konuma gelmesi bizce çocukluğunda ve gençliğinde kendisine sunulan o altın tepsideki hayatın sonuçları olsa gerek. Örneğin; Sabri Dedenin daha çocukluğunda babası tarafından kendisine ilk altın çakmağın hediye edilmesi, anlatmaya çalıştığımız bu ortamın sergilenmesi açısından oldukça ilginçtir.
Dedemiz Sabri Hatay’ın bir özelliğini daha belirtmek istiyoruz; İçkiye düşkün olmasına rağmen 5 vakit namazını kaçırmaz, ibadetini sürekli yapardı.

1900 lü yıllarda Doğduğu tahmin edilen SABRİ HATAY 1922 li yıllarda GANİME hanımla evleniyor. Bu evlilikten babamız RİFAT HATAY 1924 yılında, halamız MİHRİNNİSSA 1928 yılında dünyaya geliyor. Not: Babamız ve Halamız ile ilgili kapsamlı bilgiler başka bir bölümde verilecektir.
Babamız Rifat Hatay’ın annesi, bizimde büyük annemiz olan GANİME HATAY 1936 yılında vefat ediyor. Allah Rahmet Eylesin…
Eşinin vefat etmesinden sonra Dedemiz Sabri Hatay ikinci evliliğini Fatma Hanımla yapıyor. Bu evlilikten sonra da Sevcan (1945 doğumlu olabilir), Sevilay (1950 doğumlu olabilir), ve Şuayip Rifat (1953 doğumlu olabilir) dünyaya geliyor. Böylece Babamız Rifat Hatay’ın anneden ayrı babadan beraber oldukları 2 kız bir erkek kardeşi daha oluyor.
Dedemiz Sabri Hatay, tahminen 1950 li yıllardan itibaren, hukuk bilgisi ve yargılama açısından son derece bilgili olması nedeniyle de istidacılık yaparak yaşamını sürdürmüştür ve 1963-64 yıllarında Antakya’da vefat etmiştir. Allah Rahmet Eylesin…

Sabri Dedenin ifadesine göre: Sülale Şuayip Peygamberin soyundan geliyor. Daha sonrada ‚’’Şabozadeler’’ lakabını alıyor.

ABDULLAH FEVZİ HATAY (Öğretmen)
Babamız Rifat Hatay’ın amcası. 1902 yıllarında doğuyor ve Emine hanım ile evleniyor. Bu evlilikten 3 erkek, 2 kız olmak üzere 5 çocukları oluyor. İsimleri şöyle: 1-NECDET, 2-İSMET, 3-NEJAT, 4-AYTEN, 5-AYGÜN

Dr. MESRUR HATAY
Babamız Rifat Hatay’ın amcası, tahminen 1904 lü yıllarda doğmuştur, ilk evliliğini Seher Hanım ile gerçekleştirmiştir. Bu evlilikten Altan, Erkan, Bertan isimli üç erkek çocuk oluyor.
İkinci evliliğini Zeynep Hanım ile yapıyor. Bu evlilikten de RİFAT, AYŞE, HANDAN isimli 2 kız ve bir erkek çocuk dünyaya geliyor. AYŞE halamız, Kızı ZEYNEP GÖK ile birlikte Ankara'da beraber oturdukları haberini aldık.
 
HACI HASİBE
Hacı Hasibe, Babamız Rifat Hatay’ın halası, Büyük Dedemiz Hacı Rifat’ın en büyük çocuğu, takriben 1890 lı yıllarda doğmuş, HATİCE ve SIDIKA isimli iki kızı var.
HATİCE HALAMIZ: Hacı Hasibe’nin kızı Hatice, Rifat isimli bir beyle evleniyor. 4 erkek bir kız olmak üzere 5 çocukları oluyor. Bunlar babamız Rifat Hatay’ın Halasının kızının çocuklarıdır.
a) Dr. Edip Kızıldağlı (Allah Rahmet etsin). Doktor olan bir bayan ile evleniyor, uzun yıllar Hatay’ın Altınözü ilçesinde çalışıyorlar, Güneş, Sema, Nazlı ve Derya olmak üzere 4 tane kızları oluyor. Bu kızlar Rifat Hatay’ın büyük çocuğu olan Ganime Nuran ile Altınözü’nde oyun ve çocukluk arkadaşı olarak beraber oluyorlar.
Dr Edip Kızıldağlının 2 ci evliliklerinden 1-Kemal 2-Seval 3-Aydan isimli çocukları oluyor.
Kemal Kızıldağlı
Altınözü'n de öğretmenlik yapıyor. Seval İstanbul da ziraat bankası gazi şube. müdür yardımcısı.Oğlu Öykü Aydan da ABD de Amerikanın Sesi radyosunda çalışıyor. Ayda'nın oğlu da Edip.
b)Adnan Kızıldağlı (Allah Rahmet etsin): Çocukları Dilek, Melek İpek, Mustafa, Gültek'tir. Dilek bankadan emekli 1 oğlu var. Melek jilet fabrikası Müdürü. 2 kızı var. İpek bankadan emekli 1 kızı var.Mustafa'nın işi makine müh..İstanbul'da çalışıyor.1 kızı var. Gültek vefat etmiş.(Allah Rahmet etsin)
c)Rafet Kızıldağlı, Rafet amcam Bursa'da PTT müdür Yrd. olarak emekli oldu. 2 kızı 2 oğlu var. Meltem Özlem Cemal Mustafa. Özlem Samsunda Üniversitede Veteriner hekim çocuğu var Melisa ve Meltem Bursa'da Veteriner. 1 kızı var adı gene yok. Mustafa 1 oğlu. Cemal Ankara'da Asker Deniz kuvvetlerinde 1 kızı ve 1 oğlu var.
e)Aydog Kızıldağlı (Allah Rahmet etsin) Vakıflar genel müdürlüğünden emekliymiş.Onun da Rifat 2 kız 1 oğlu var. Aydok oğlu. Kızları Sinem - Didem. Rafet Avusturya'da yaşıyor bir kızı var. Semine. Nuray İstanbul da Ömer -Ali- Ayşe- Göksel isminde 4 çocuğu var. Murat Antakya'da evli Onur ve Nisa adında 1 kız bir erkek çocuğu var. Ayşe kızı o da Antakya'da evli 2 oğlu var. Ebubekir ve diğer oğlu Yahya Emin Birecik. Halen Hukuk fakültesinde okuyor.
f)Ayten: (ÖZDEMİR) Kızıldağlı 1 oğlu Gaziantep'te doktor Yaşar Özdemir 4 Kızı var.Hatice kızı Antakya'da dişçilik yapıyor.

SIDIKA HALAMIZ: Hacı Hasibe’nin kızı Sıdıka, Rifat Hatay’ın Halasının kızı, Rasim isimli bir bey ile evleniyor, TÜRKAN ve RAİF isimli iki çocukları oluyor. Bunlardan Raif henüz bekarken ölüyor. Türkan’ın ise 2 oğlu var. Turan ve Mustafa Feridun. Turan, Nevin isimli bir bayan ile evleniyor ve onlarında bir oğlu oluyor.

Sayfa 2