RAZİYE AKAY (HATAY)’ ın GEÇMİŞİ

1928 yılında ALİ AKAY ile FATMA AKAY (Şerbetçi)’ den Antakya merkeze 7 km. uzaklıkta bulunan Barbarın Köyündeki (Şimdiki adı, Ballıöz) Bahçesi’nde Annemiz Raziye Dünya’ya geliyor. Böylece Annemizin babası ALİ AKAY bizim dedemiz, Annemizin Annesi olan FATMA AKAY (Şerbetçi) da bizim anne annemiz, nenemiz oluyor.

FATMA AKAY (Şerbetçi)
Anne annemiz

Annemiz Raziye Hatay (Akay)’ın Annesi olan Fatma Şerbetçi (Akay) 1890 lı yılların son senelerinde 1894 yılında Antakya’da Dünya’ya gelmiş olmalı. Nenemiz Fatma Akay’ın Babası MEHMET (Şerbetçi), annesi de CEMİLE hanımdır.

Böylece Annemiz Raziye Hatay’ın anneden dolayı dedesi MEHMET (Şerbetçi), nenesi de CEMİLE hanım oluyor. Büyük dedemiz Mehmet Şerbetçi ile büyük nenemiz Cemile hanım takriben 1876-77yıllarında Antakya’da evlenmiş olmalılar. Bu evlilikten 7 çocuk Dünya’ya geliyor.

1—FAİKA; 2—MUSTAFA; 3—AZİME; 4—GANİME; 5—AHMET; 6—KAZIM; 7—FATMA olmak üzere 4 kız, 3 erkek evlatları oluyor.

Nenemiz Fatma, 7 kardeşin en küçükleri oluyor. Annemiz Raziye’nin de 3 tane teyzesi ve 3 tane dayısı olmuş oluyor.
Anne annemizden dolayı büyük dedemiz MEHMET (Şerbetçi), hem oldukça zengin, hem de çok hayır sever birisiymiş. Çok fazla olan malının önemli bir kısmını çocuklarına dağıtıyor, geri kalanıyla da bir yardım vakfı kuruyor. O vakfın bugün 2006 yılında bile yaşadığı söyleniyor.

Son derec espirili bir kadın olan Nenemiz FATMA (Şerbetçi) AKAY, 1915 li yıllarda ALİ AKAY ile Antakya’da evleniyor. Bu evlilikten 5 kız, 5 tanede erkek çocuk oluyor. Erkek çocuklardan Fuat isimli olan çok kısa sürede öldüğü için arkasından gelen çocuğa onun adı olan Fuat tekrar veriliyor.


FATMA(Şerbetçi) AKAY ile ALİ
AKAY’ın Çocukları:

a) ESSÜM (ölü); b) SEYFETTİN (ölü); c) HAYRETTİN (ölü); d) RECEP (ölü);
e) ZATİYE (ölü); f) RAZİYE ; g) RABİA (ölü); h) FUAT; ı) AYTEN

Bu durumda Raziye Hatay (Akay)’ın çocukları olarak bizlerin Essüm, Zatiye, Rabia ve Ayten olmak üzere 4 tane teyzemiz, Seyfettin, Hayrettin, Recep, Fuat olmak üzerede 4 tane de dayımız oluyor.

ZATİYE AKAY (Teyzemiz)

Zatiye teyze, annemiz Raziye’nin büyüğüdür. 1946 yılında Antakya’da evleniyor. Ne yazık ki, aynı yıl içinde ve evliliğinden kısa bir süre sonra zatürree ve tifo hastalıklarına yakalanarak ölüyor. Bu acıya dayanamayan annesi, bizlerinde Nenesi olan FATMA AKAY(Şerbetçi) de 2 ay sonra 1946 yılı içinde vefat ediyor. Her ikisine de Allah Rahmet eylesin.

SEYFETTİN AKAY (Dayımız)

Annemiz Raziye Hatay(Akay) ın ağabeyi olan Seyfettin Akay, 1919 yılında Antakya’da dünyaya geliyor. Kendisinden daha büyük olan Essüm bebekken öldüğü için Seyfettin Dayı ailenin en büyük çocuğu oluyor. Dayımız

Antakya’da dericilik yapıyordu. Bu dayımız zaman zaman Mersin’e ziyaretimize gelirdi. Seyfettin Akay, Ahmet (şerbetçi) dayısının kızı Necmiye hanımla 1945 yılında evleniyor ve bu evlilikten NERMİN; YAŞAR (Yılmaz); FATİH isimli biri kız, iki erkek çocukları oluyor.

NERMİN Karaalp (Akay) : 1946 yılında Antakya’da sevgili dedemiz Ali Akay’ın ilk torunu olarak dünyaya geliyor. Mehmet Nizamettin Karaalp isimli bir bey ile 1962 yılında Antakya’da evleniyor. Bu evlilikten, Nesrin, Nazan, Neslihan ve Remzi Nurettin olmak üzere 4 tane çocukları oluyor.

Nesrin : 1963 yılında Antakya’da dünyaya geldi, 1985 yılında Cevdet Göktaş ile evlendi. Şu anda Laborant olarak çalışıyor. Ergin ve Ersin isimli iki çocukları var.

Nazan: 1966 yılında dünyaya geliyor. Mehmet Yıldırım ile 1990 da evleniyor, Salih, Sinem, Fatma isimli çocukları var. Almanya’da yaşıyorlar.
Neslihan: 1970 yılında doğmuş, bekar ve Almanya’da Baş Hemşire olarak çalışıyor.
Remzi Nurettin Karaalp; 1980 yılında doğdu, 2006 yılında üniversiteyi bitirip avukat oldu. Bekar. Şu anda Almanya’da avukatlı
k yapıyor.

Nermin-Nizamettin çifti uzun yıllar Almanya’nın Düsseldorf şehrinde çalışıyor ve yaşıyorlar. Oraya yerleşmiş konumdalar. Ganime Nuran-Mustafa Duru ailesi olarak dayımızın kızı Nerminlerle arada bir görüşüyoruz. Nermin Türkiye’ye izine geldikçe halası olan annemiz Raziye Hatay’ı ziyaret etmeyi aksatmaz diyebiliriz.

YAŞAR (Yılmaz) Akay : 1954 yılında Antakya’da doğdu. 1980 yılında Sıdıka isimli bir bayan ile evlendi. Bunlarda uzun zamandır Almanya’da yaşıyorlar Şu anda 2 oğlan bir kız olmak üzere üç çocuklarının olduğunu bilmiyoruz.

Mehmet Fatih AKAY 1964 yılında Antakya’da doğdu. 1987 yılında Feride AKAY (YÜCE) ile evlendi. 26.05.1988 yılında Necmiye adında kızı, 16.03.1990 yılında Serkan Seyfettin adında oğlu ve 23.09.1998 yılında Oğuzcan isimli oğlu oldu.
 


Nizamettin- Nermin Karaalp (Akay)


Fatih-Feride-Necmiye- Serkan-Oğuzcan Akay

Sayfa 2