Arapça Nasreddin Hoca Fıkraları
 

Fıkra1

1-Hocaya bir kaz gidiyor demişler. Bana ne demiş. Size gidiyor demişler. Sana ne demiş. 

Fıkra2

2. Hoca merkebini zayi etmiş, hem arar hem şükür eder imiş. Sebeb-i teşekkürü sormuşlar. Üzerinde bulunmadığıma şükür ediyorum. Eğer bulunaydım, ben de beraber kayıp olurdum, demiş.

 

Fıkra3 3. Hocaya Cenab-ı Hakk'ı nasıl bilirsin demişler. Kendimi bildim bileli hep Cenab-ı Hakk'ın dediği oluyor. Eğer eşya yed-i kudretin tasarrufunda olmasa idi bir kere de benim dediğim olurdu demiş

 


 

Fıkra4

4. Hocanın bir kuzusu varmış, pek çok beslermiş. Bir gün yarenleri gelip Hoca, yarın kıyamet kopacakmış, gel bu kuzuyu boğazlayalım ve yiyelim derler. Hoca inanmaz, biri daha gelip böyle söyler, Hoca gerçek sanıp kuzuyu boğazlar, ondan arkasına alıp bir seyir yerine giderler. Orada ateş yakıp kuzuyu kızartmağa başlar. Bu sırada arkadaşları sırtlarını soyunup çamaşırlarını Hoca'ya bırakırlar, her biri bir yana oynamağa giderler. Hoca bu çamaşırların hepsini ateşe vurup yakar.
Bir de bunların karınları acıkıp geldiklerinde görürler ki çamaşırların hepsi yanıp kül olmuş. Hocaya bunları kim yaktı? Hoca yarın kıyamet kopacak çamaşırı neyliyeceksiniz demiş.